Proje Açıklaması

Özellikle teknik bölümlerdeki eğitim kalitesi ve diğer gelişmiş ülkelere göre Almanya’nın eğitim masrafları açısından çok daha uygun olması sebebiyle avrupa genelinde yüksek lisans eğitimi için en çok tercih edilen ülke Almanya’dır.

 

Almanya da yüksek lisans icin önemli kriterler, önem sirasina göre su sekildedir:

1-      Türkiye deki Lisans Ortalamasi: En önemli kriter budur. Hatta yüksek lisans kabul almanizdaki faktörlerin %80 – 90 ini ortalamaniz belirler.  Almanya daki not sistemine göre istenilen en düsük ortalamalar 2.5 civarindadir. Bir cok üyemiz bu bilgiyi üniversitenin sayfasindan edinip, direk olarak Türkiye deki kendi ortalamasini düsünerek sartlari sagladiklarini düsünürler.

Türkiye deki üniversite sisteminde en iyi not 4, en düsük ise 2 dir. Almanya da ise en düsük 4, en yüksek ise 1.0 dir. Yukardaki makaleye göre lisans notunuzu Alman sistemine „asagi yukari olarak“ cevirebilirsiniz. Fakat yine de yukardaki makalede verilen Bayerische Formel e göre tam olarak hesaplama yapmaniz mümkün degil. Yukardaki formule göre not ortalamaniz 0.1-0.5 olarak degisebilir. Bunda etken ise basvuru yapacaginiz üniversitedir. Türkiye deki üniversitede almis oldugunuz derslerin kredi sayilari ile Almanya da basvuru yapacaginiz üniversitenin kredi sayilari karsilastirilir ve ona göre bir de ek katsayi olusur.

Bu sebeple iki farkli kurumda basvuru yapan ögrenciler her iki kurumdan da farkli sonuclar aldiginda direk olarak düsük hesaplayan üniversiteye itiraz ederler. Fakat cevirilen ortalamanin farkli cikmasinin sebebi yukardaki kredi durumlarina göre ortaya cikan durumdur.

Almanya da yüksek lisans düsünüyorsaniz not ortalamanizin en az Türkiye deki sisteme göre 2.7 civari olmasi gerekiyor. Bu ortalama altindaki notlarla Almanya da yüksek lisans planlamasi yapmanizi tavsiye etmem.

Ayrica yüksek lisans basvurularinda da yukardaki makaleye göre yine NC sistemi isler. Fakat öncelikle bölümün sart koydugu ortalamanin üzerindeki ögrenciler degerlendirilir. Bazi yüksek lisans bölümlerinde NC olmadigi yazsa da yine cok düsük bir ortalama ile o üniversitedeki yüksek lisans bölümüne kesin kabul edileceginiz anlamina gelmez.

Ayrica üniversitenin ismine ve kalitesine göre de bu ortalamalar degisir . Örnegin RWTH Aachen ile FH Dortmund un ögrencilerden bekledikleri not ortalamasi farklidir.

Bunun disinda Türkiye de lisans egitimini 2.3 gibi bir ortalama ile bitirmis bir ögrencinin kendi bölümünde Almanya da en iyi üniversitede yüksek lisans egitimini sormasi burda hali hazirda yüksek lisans egitimi alan ögrencilere cok garip gelir.  Zaten Türkiye de kendi sisteminde kendi ülkesinde ve ana dilinde 2.3 gibi bir ortalama ile lisansi bitirebilen bir ögrencinin Almanya da farkli bir dili sonradan ögrenip daha zor ve agir bir egitim programinda yüksek lisansa kabul edilmeyi hayal edip onu da basariyla bitirme sansi maalesef cok realist bir yaklasim olmaz.

Fakat bu tür durumlarda Almanya da „lisans tamamlama“ yapabiliriz. Not ortalamaniz yüksek lisansa yetmedigi icin ayni bölümde lisans bölümüne basvuru yapabilirsiniz. Lisans bölümüne kabul olduktan sonra, üniversiteye kaydinizi yaptirtip daha sonra bölüm hocalariyla görüsüp Türkiye de almis oldugunuz derslerin bir kismini tanittirip lisans egitimine 1. Dönemden degil, örnegin 4. veya 5. dönemden baslayabilirsiniz. Almanya da lisans egitiminin 6 dönem sürdügünü tekrardan hatirlatmamiz gerekiyor.

Not ortalamasi da yine bölümlere göre degisebilir. Normal üniversiteler ile Fachhochschule lerin istedikleri not ortalamasi arasinda 0.5 lik bir ortalama farki bile ortaya cikabilir.

Ayrıca bölümlere göre de yine ortalamalar cok farklilik gösterebilir. Bilhassa Almanya da management tipi ekonomi bölümlerde beklenilen ortalama daha yüksektir. Örnegin 3.0 in altinda hemen hemen hic bir üniversiteden isletme tarzi bölümlere yüksek lisans kabulü alamazsiniz.

Yukardaki degindigimiz hususlardan ötürü, özellikle „su kadar ortalama ile kabul alabilirmiyim“ sorusuna %100 net bir cevap vermek cok zordur, fakat asagi yukari bir tahmin yürütebiliriz. Bu sebepten dolayi ortalamasi 2.7-3.0 arasi olan ögrencilerin elinden geldigi kadar, hangi üniversite iyi diye bakmadan mümkün oldugu kadar cok üniversiteye basvuru yapmalarini tavsiye ederim.

2-      Türkiye de mezun olunan üniversite: Hemen hemen hic bir etkisi yoktur. Almanya daki üniversiteler icin Inönü üniversitesi ile ODTÜ arasinda fazla bir fark yoktur. En fazla %1 lik bir etkisi olabilir.

3-      Referans mektuplari: Hemen hemen hic bir etkisi yoktur. Cogu üniversite hatta yolladiginiz referans mektuplarini hic acmadan ya size geri gönderirler ya da direk acmadan cöpe atarlar. Cok nadir üniversite referans mektubu talep eder.

4-      Staj belgeleri: En az %10-20 araliginda etkisi vardir. Hatta bir cok üniversitede staj belgesi yüksek lisans kabulü icin de sartdir. Genelde bu tip üniversiteler 6-12 hafta arasi staj belgesi isterler.

5-      Dil sertifikasi not ortalamasi: DSH veya TestDaF gecip direk egitim icin basvuru yapiyorsaniz yüksek lisans kabul sansiniza etkisi kesin olarak %0 dir. Örnegin TU Berlin de makina mühendisligi okumak icin DSH-2 istiyorsa, siz sinavi %67 den fazla bir ortalama ile DSH-2 ile gectiyseniz daha yüksek bir puan almis olmanizin yüksek lisans kabulüne hic bir katkisi olmaz.

 

Fakat ön kabul asamasinda sadece üniversitenin istedigi sarti saglamis olursunuz. Örnegin su anda Almanya nin en iyi üniversitesi olarak kabul edilen KIT, ön kabul olarak en az B1 almanca sertifikasi ister. Bu dil sartini sagladiktan sonra bölüm sartlari icin basvuruyu incelemeye calisir. Yani B1 almancaniz varsa illaki KIT den yüksek lisans kabulü alacaginiz anlamina gelmiyor.

Ayni durum ingilizce yüksek lisans bölümleri icin de gecerlidir. Ingilizce yüksek lisans icin üniversiteler genelde bölümlere göre IELTS 5.5 – 6.5 civarinda bir sertifika isterler. Hatta yari ingilizce yari almanca okutulan bölümlerde bu ortalama 4.0 a kadar düser ve bu sarti saglamadan o üniversiteye basvuru yapamazsiniz. Ingilizce bölümlerde ön kabul sistemi islemiyor. Ayrica bilhassa Hindistan, Pakistan veya Cin gibi ülkelerden gelen bir cok ögrenci bu tür ingilizce yüksek lisans egitimine basvuru yaptiklari icin, almanca bir bölüme göre ingilizce bir bölümden yüksek lisans kabulü alma sansiniz cok daha yüksektir.

6-      Motivasyon mektubu: Yine bir cok üniversite tarafindan illaki sart olarak kosuluyor. Yüksek lisans kabulünüze %10 a kadar etki ediyor.

7-      Cesitli egitim programlarina katki sertifikalari: Hemen hemen hic bir etkisi yoktur.

8-      ALES: Bir cok danismanlik firmasi maalesef  bu tür yanlis bilgiler verebiliyor. Fakat Almanya da yüksek lisans icin ALES sarti yok ve sayet Türkiye de ALES sinavina girdiyseniz de Almanya daki üniversitelerde yüksek lisans basvurularinda hic bir etkisi olmuyor.

 

 

“Bu sitede yayinlanan tüm makalelerin, bilgilerin, evraklarin, yazi vb. telif hakki Deutschstudent GmbH ya ait olup izinsiz kopyalanamaz, cogaltilamaz ve yayinlanamaz.”

Deutschstudent