Passau Üniversitesi Türkce Tanitim

  1. Üniversite Hakkinda:

Almanya da Bayern eyaletinde yer alan Passau Üniversitesi 1973 yilinda kurulmus olup, yaklasik 12 bin ögrenciye egitim vermektedir. Ayrica bu ögrencilerin 1850 ye yakin kontenjanini yurtdisindan gelen ögrenciler olusturur.

Passau üniversitesinde lisans ve yüksek lisans egitimi ücretsiz. Üniversite bünyesinde egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki sayfada bulabilirsiniz :

https://www.uni-passau.de/studienangebot/studiengaenge

Avusturya sinirinda yer alan yaklasik 52 bin nüfuslu Passau sehrinde 3500 civari yabanci göcmen yasar ve yabanci orani olarak Almanya nin en düsük yabanci nüfus oranina sahip sehirlerinden birisidir.

2. Üniversite Basvuru :

Passau Üniversitesi almanca lisans veya yüksek lisans egitimi icin diger üniversitelere göre biraz daha esnek sartlar koyuyor. Asagidaki bölümlerde direkt egitim icin resmi bir B2 sertifikasi ile (DSH 1, TestDaF TDN 3, Goethe B2 veya ÖSD B2 gibi) direkt egitime baslayabilirsiniz. Ayrica basvuru süresine kadar B2 sertifikaniz yoksa yine gecerli bir B1 sertifikasi ile basvuru yapip, gerekli B2 sertifikasini üniversiteye kayit dönemine kadar sonradan iletebiliyorsunuz :

B2 ile direkt kabul verilen lisans bölümleri:

  • Business Administration and Economics
  • Historische Wissenschaft
  • Wirtschaftsinformatik

B2 ile direkt kabul veren yüksek lisans bölümleri:

  • Deutsches Recht für ausländische Studierende
  • Staatswissenschaft
  • Informatik
  • Kulturwirtschaft

Diger bütün bölümlere kayit icin gecerli bir C1 almanca sertifikasi gerekiyor (DSH 2, TestDaF TDN 4 vs gibi) ve bu bölümlere basvuru yaparken gecerli B2 sertifikasi ile basvuru yapabiliyorsunuz ve C1 i kayit süresine kadar sonradan iletebiliyorsunuz.

Ayrica Passau üniversitesinde yabanci ögrenciler icin iki farkli programda ücretsiz almanca hazirlik egitimi de veriyorlar. Kis semesteri icin 0 almanca ile de ön kabul basvurusu yapip, 2 semester üniversitede ücretsiz hazirlik egitimi alabiliyorsunuz veya yaz semesteri icin B1 seviyesinde almanca ile basvuru yapip 1 semester ücretsiz hazirlik egitimi almak mümkün.

Yine Passau üniversitesinde az da olsa ingilizce yüksek lisans bölümleri de mevcut. Asagidaki linkten ingilizce bölümlerin listesine ulasabilirsiniz:

https://www.uni-passau.de/internationale-studienangebote

Lisans bölümlerine üniversite sadece kis semesteri icin basvuru aliyor ve basvurular 15 temmuzda bitiyor. Yüksek lisans bölümlerinde ise bir cok bölümde kis ve yaz semesteri basvuru aliyorlar. Yüksek lisans basvuru tarihleri bölüme göre degiskenlik gösteriyor. Basvuru yapmak istediginiz bölümün sayfasindan basvuru tarihlerini kontrol etmeniz gerekiyor.

3. Konaklama:

Passau Üniversitesinin 4 tane yurdu var, toplam kapasite yaklasik 615 civari.

Yurt basvurusunu asagidaki linkten gerceklestiriyorsunuz :

https://www.stwno.de/de/wohnen/bewerbung

Ayrica yurt basvurularinda da yine belirli bir basvuru tarihi var : Kis semesteri icin en gec 15 hazirana kadar ve yaz semesteri icin 15 aralika kadar basvuru yapabiliyorsunuz. Kabul olmadan da yine basvuru yapmaniz mümkün.

Passau Üniversitesi ile ilgili yine sorulariniz olursa forum sitemizden yöneltebilirsiniz :

https://community.deutschstudent.com/

@Deutschstudent – Almanya da Üniversite Egitimi

Güncelleme Tarihi : 15.02.2023