Proje Açıklaması

1.Üniversite Hakkinda:

NRW Eyaletinin baskenti olan Düsseldorf, Köln ile birlikte yine bu eyaletin en büyük iki sehirinden biridir.  Düsseldorf un nüfusu yaklasik olarak 620 000 civarindadir.

Ilk olarak sadece TIP fakültesi olarak kurulan üniversite 1998 yilinda Heinrich-Heine nin de adini alarak sehir merkezinden yaklasik 10 km uzakliktaki genis bir alanda kampüsünü kurarak nerdeyse her yil yeni bir fakülte insaa etmeye devam etmektedir.

Düsseldorf Üniversitesinde yaklasik 36 bin ögrenci egitim görmektedir ve son yillarda ögrenci sayisi acisindan en cok büyüyen alman üniversiteleri arasinda yer alir.

Üniversitede egitim verilen bütün bölümlerin listesi:

https://www.uni-duesseldorf.de/home/studium-und-lehre-an-der-hhu/studium/alle-studiengaenge-von-a-z.html

2.Üniversite Basvuru:

Düsseldorf Üniversitesi ön kabul vermiyor. Basvuru sirasinda almanca bilginizi asagidaki sertifikalardan biriyle saglamaniz gerekiyor:

  • DSH 2 veya 3
  • TestDaF TDN 4 veya 5
  • Goethe C2
  • Telc C1 für HS
  • ZOP

Fakat üniversite kendi bünyesindeki ASTA ile almanca hazirlik egitimi icin beraber calisiyorlar. Düsseldorf Üniversitesinin ASTA kurumunda B1 seviyesinden itibaren almanca hazirlik egitimi veriliyor. 1 kur (örnegin komple B1) 4 – 4,5 ay sürüyor ve fiyati 450 Euro. Yani A2 seviyesiyle ASTA Düsseldorf a kayit olursaniz toplam hazirlik egitimini 3 semesterde (18 ay icinde) bitirmis oluyorsunuz. Toplam 18 aylik hazirlik egitimi icinde 1350 Euro gibi cüzzi bir ücret ödüyorsunuz. Fakat A2 ile baslandiginda yogun bir kursa gittiginizde normal sartlarda hazirlik egitimini elbette kendi performansiniza da bagli olarak 6 ay icinde bitirebilirsiniz. Bu sekilde bakildigi zaman kurs ücreti olarak uygun gözükse de kurs süresinin uzunlugu ve bu süredeki yasam masraflarini göz önünde bulundurursak hem maddi hem de zaman olarak kayip yasamis olursunuz. Ayrica yine ASTA bünyesindeki kurslara kayit yaptirdiginizda Düsseldorf Üniversitesinde hazirlik ögrencisi olarak kayit yaptirabiliyorsunuz ve semester basi 330 Euro civari bir ücret ödeyerek NRW Ticket de alabiliyorsunuz.

Yine TIP, Dis Hekimligi, Eczacilik ve isletme bölümlerine basvuru Uni-Assist üzerinden yapiliyor. Uni Assist den gelecek degerlendirme ile tekrardan basvuru süresi bitene kadar yeniden Düsseldorf Üniversitesine basvuru yapmaniz gerekiyor. Diger bütün lisans ve yüksek lisans basvurulari direkt olarak üniversiteye yapiliyor.

Kabul sinirlamasi olan bölümlerde(NC) basvuru süreleri:

15 Ocak Yaz dönemi icin

15 Temmuz Kis dönemi icin

NC olmayan bölümlere bütün yil boyunca, hatta semester baslasa dahi kayit olabiliyorsunuz. Güncel olarak NC olmayan bölümler:

  • Fizik
  • Kimya
  • Informatik
  • Matematik

3. Konaklama:

Üniversiteye ait 26 adet yurt var. Üniversiteden kabul aldiktan sonra basvurularini asagidaki linkten yapiyorsunuz:

https://tl1host.eu/SWD/#home

Eger üniversite yurtlarinda yer bulamadiysaniz, Düsseldorf sehrinde bulunan özel yurtlarla kontaga gecebilirsiniz. Daha önceden Düsseldorf da bulunan özel yurtlarin listesini forum sitemizde paylasmistik:

https://community.deutschstudent.com/viewtopic.php?t=7790

Yine Üniversite ile ilgili gelismeleri ve tavsiyeleri “Düsseldorf Üniversitesi Ögrenci Grubu” Facebook sayfamizdan da takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/groups/Deutschstudent.duesseldorfuni/

Düsseldorf Üniversitesi ile ilgili sorularinizi yine forum sitemizde yöneltebilirsiniz:

https://community.deutschstudent.com/

Güncelleme: Ocak 2020