Proje Açıklaması

1.Üniversite Hakkinda:

Niedersachsen eyaletinin en köklü üniversitesi olan Göttingen Üniversitesi, 1737 yilinda kurulmus olup, kuruldugu günden bu yana kadar gerek Almanya nin en gerekse de avrupanin en iyi üniversiteleri arasinda yer almistir.

Üniversitenin genel bir kampüsü yok ve sehrin degisik yerlerine dagilmistir. 30 000 civari ögrenci Göttingen Üniversitesinde egitim görüyor ve bu sayinin 3700 kisilik kismi ise yabanci ögrencilerden olusuyor.

Göttingen Üniversitesinde egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

https://www.uni-goettingen.de/de/studienf%C3%A4cher-von-a-bis-z/3811.html

Bilhassa Matematik, Fizik ve Cografya bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversiteleri arasinda gösterilir. Bunun disinda Göttingen üniversitesi yine yayinlanan bir cok rankings listesinde Dünya nin en iyi 70 üniversitesi arasinda yer bulmaktadir.

Niedersachsen eyaletinin güneyinde yer alan Göttingen sehrinin nüfusu 132 bin civari ve bunun yaklasik 10 000 kisilik civari yabanci nüfustan olusur ve yabanci yogunlugunun en düsük oldugu sehirlerden biridir.

2. Üniversite Basvuru:

Göttingen Üniversitesinden ön kabul alabilmek icin sadece almanca A1 sertifikanizin olmasi gerekiyor. Basvuruyu direk online olarak üniversiteye yapiyorsunuz. Üniversiteye basvuru ücreti 40 Euro.

Üniversitenin direk olarak kendine ait bir dil kursu yok. O yüzden Göttingen de hazirlik okurken ögrenci haklarindan faydalanamiyorsunuz.

Üniversiteye basvuru süreleri oldukca farkli. Asagidaki linkten basvuru yapacaginiz egitime göre basvuru sürelerini bulabilirsiniz:

http://www.uni-goettingen.de/en/51427.html

Ayrica Üniversitede yine cok sayida ingilizce yüksek lisans bölümleri de bulunmaktadir. Ingilizce yüksek lisans bölümlerinin listesini asagidaki linkten edinebilirsiniz:

http://www.uni-goettingen.de/de/46551.html

Yine Göttingen Üniversitesine basvuru yapip Studienkolleg Niedersachsen icin de kabul alabilirsiniz. Studienkolleg basvurusu icin almanca seviyenizin en az B1 seviyesinde olmasi gerekiyor.

3. Konaklama:

Üniversitenin kendi yurtlarinda 4500 ögrenciye barinma olanagi saglaniyor. Kabul veya üniversiteye kaydiniz olmadan da cok önceden yurt basvurusu yapabilirsiniz. Yurt basvurusunu asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz:

http://www.studentenwerk-göttingen.de/onlinebewerbung.html

Yurt cikmamasi durumunda asagidaki linkten aktuel ögrenciler icin verilen ev ve WG ilanlarini takip edebilirsiniz:

http://www.studenten-wg.de/partner/studentenwerkgoettingen.php

Ayrica asagidaki Facebook sayfasindan da ögrenciler icin sunulan ev ilanlarini takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/wohnungsmarktgoettingen

 

Göttingen Üniversitesi ile ilgili sorularinizi yine tartisma forumlarinda yöneltebilirsiniz:

https://community.deutschstudent.com/