Proje Açıklaması

1.Üniversite Hakkinda:

I. Dünya savasindan sonra dogu-bati blogu arasindaki siyasi ayrismalarin ve Dogu-Bati Almanya bölünmesinin temellerinden birisi de FU Berlin de atilmistir. 1949 yilinda FU Berlin, Berlin duvarinin sinirlarinin cizildigi dönemde sehrin diger büyük bir üniversitesi olan Humboldt Berlin Üniversitesinin kati sagci görüsünden kurtulmak amaciyla bu üniversiteden ayrilip, tabiri caizse bagimsizligini ilan etmistir. FU(Freie Üniversität), yani Berlin Hür Üniversitesinin ismi de bu olaydan dolayi „Freie(hür)“ adini almistir.

 

Berlin in 4 büyük üniversitesinden biri olan ve 1948 da kurulan FU Berlin de yaklasik 31 500 ögrenci egitim almaktadir ve bunlarin da yaklasik 6300 civari yabanci ögrenciden olusur. Üniversitede 190 civarinda bölüm okutulmasina ragmen özellike teknik bölümlerden ziyade dil ve sosyoloji bölümlerinin yogun olmasindan dolayi, Türkiye den Berlin e gelen ögrencilerin Berlin de cok fazla tavsiye etmedigi bir üniversitedir. FU Berlin bilhassa tarih ve sosyoloji bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversitelerinden birisidir.

Genel olarak üniversitede egitim verilen bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://www.fu-berlin.de/studium/studienangebot/index.html

 

2. Üniversite Basvuru Bilgileri:

Üniversite ön kabul vermiyor. Sadece C1 veya TestDaF-3 veya DSH-1 ile basvuru yapip, bir sonraki dsh sinavina kayit olabiliyorsunuz.

Basvuruyu direk olarak üniversiteye degil, Uni Assist e yapiyorsunuz.

Üniversiteye basvuru süreleri:

15 Ocak Yaz dönemi icin son gün

15 Temmuz Kis dönemi icin

NC olmayan bölümlerde ise basvurular dönem baslamadan 1 ay önceye kadar devam ediyor.

Ayrica FU Berlin üzerinden Studienkolleg Berlin´e de direk olarak basvuru yapabilirsiniz. Studienkolleg basvurulari, gerekli sartlar ve tarihler daha önce tanitimi ekledigimiz TU Berlin(Berlin Teknik Üniversitesi) tanitiminda mevcuttur.

Ayrica FU Berlin, yurt disindan en cok doktora basvurusu alan üniversiteler arasinda yer aliyor. Doktora basvurularini direk olarak asagidaki linkten yapiyorsunuz:

http://www.fu-berlin.de/sites/promovieren/index.html

 

3. Konaklama:

Berlin de kalacak yer sorunu ile ilgili bilgileri yine daha önce ekledigimiz TU Berlin in tanitiminda bulabilirsiniz.

TU Berlin tanitimi:

FU Berlin ile ilgili sorularinizi yine tartisma forumlarimizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/