Tübingen Üniversitesi

I. Üniversite Hakkinda

1477 yilinda kurulan ve avrupanin da en köklü üniversitelerinden biri olan Tübingen Üniversitesi adini Baden-Württemberg eyaletinin ilk dükü olan Eberhard Karls dan alir ve üniversitenin tam adi Eberhard-Karls-Universität Tübingen olarak gecer.

Almanya genelinde elit sayilan üniversiteler arasinda yer alir. Bilhassa TIP ve ekonomi bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversiteleri arasinda kendine yer alir.

Üniversite bünyesinde 7 fakültede 200 den fazla lisans ve yüksek lisans bölümlerinde egitim veriliyor. Bütün bölümlerin listesine asagidaki sayfadan ulasabilirsiniz:

https://uni-tuebingen.de/en/study/finding-a-course/

Üniversitede yine cok sayida lisans ve yüksek lisans egitimi ingilizce olarak da veriliyor. Ingilizce egitim verilen bölümlerin listesi:

https://uni-tuebingen.de/en/international/study-in-tuebingen/programs-and-modules-for-international-students/international-degree-programs/

Tübingen üniversitesinde aktuel 28 bin civari ögrenci egitim almaktadir ve bunun yaklasik 4000 civari yabanci ögrencilerden olusur.

Üniversitede Baden-Württemberg eyaletindeki diger üniversitelerde oldugu gibi lisans veya yüksek lisans egitimi icin semester basi 1500 Euro harc ücreti ödenir.

Tübingen sehrinin toplam nüfusu yaklasik 90 000 oldugunu ve üniversitenin ögrenci sayisini göz önüne aldigimizda nerdeyse nüfusun 1/3 ü ögrencilerden olustugu icin, Tübingen sehri ögrenci Almanya nin ögrenci sehirlerinden biri olarak kabul edilir. Ayrica bu nüfusun yaklasik 11 000 civari yabanci nüfustan olusur.

II. Üniversite Basvuru:

Almanca lisans veya yüksek lisans bölümlerine basvurular kis semesteri icin 15 temmuzda, yaz semesteri icinse 15 ocakta bitiyor. Lisans bölümlerine sadece kis semesteri basvuru aliyorlar. Ingilizce yüksek lisans bölümlerinde ise basvuru süreleri bölüme göre degisiyor. Direkt basvuru yapacaginiz bölümün sayfasindan basvuru sürelerini kontrol etmeniz gerekiyor.

Tübingen üniversitesi ön kabul vermiyor. Almanca bölümlere basvuru icin istenen C1 sertifikalarindan birini (DSH, TestDaF veya Telc C1 Hs gibi) yukarda yazilan basvuru süreleri bitmeden alip o sekilde basvuru yapabiliyorsunuz.

Ayrica Tübingen üniversitesi yüksek NC li (TIP gibi) bölümlerde TestAS sinavina oldukca önem veriyor ve iyi bir TestAS puaniyla kabul sansinizi oldukca yukari cekebilirsiniz. TestAS ile ilgili bilgiler asagidaki sayfada:

https://www.deutschstudent.com/portfolio-items/testas-sinavi/

III. Konaklama:

Üniversite bünyesinde Tübingen sehrinde 30 civari yurt bulunmaktadir. Yurt basvurularini kabul almadan da asagidaki linkten yapabilirsiniz:

Yurt bulamamaniz halinde asagidaki link üzerinden ögrenciler icin acilan ev ilanlarini inceleyebilirsiniz:

Güncelleme Tarihi: 10.10.2022

Deutschstudent – Almanya da Üniversite Egitimi