Proje Açıklaması

Almanya da Lisans Tamamlama

Türkiye de kayitli oldugunuz lisans egitimine Almanya da devam edebilme olanaginiz vardir. Bunun icin gerekli sartlari ve dikkat etmeniz gereken hususlari bu makalede inceleyecegiz.

Ilk olarak yasal prosedürlere deginecek olursak, Türkiye de belirli bir sayida kredi vermis oldugunuz bölüme Almanya da devam edebilmeniz mümkündür. Fakat Almanya da bir üniversiteye gectiginizde mutlaka Türkiye de yarida birakmis oldugunuz egitimin devami seklinde bir gecis yapmaniz pek mümkün degildir. Türkiye de almis oldugunuz derslerin belirli bir kismi sayilir, fakat icerik ve kredi farklarindan dolayi bütün dersleri saydiramazsiniz.

Öncelikli olarak diger makalelerimizde de defalarca belirttigimiz gibi Türkiye de iki yillik Meslek Yüksek Okulu bitiren ögrencilerin normalde Almanya da dersleri sayilmaz ve lisans egitimine sifirdan baslarlar, yani 1.dönemden itibaren baslarlar.

Daha ayrintili olarak bu durumu incelemek bir örnek verelim: Bursa Uludag Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliginde 2.sinifi tamamlayan bir ögrenci 50 kredi vermis olsun. Almanya ya gecis yaparken ilk olarak yapmasi gereken islemler, diger lisansa yeni baslayacak olan ögrencilerle aynidir. Yani birinci sirada Almanya da bir üniversiteden ön kabul almasi gerekiyor, hazirlik egitimi icin dil kursu kaydini Almanya da bir kurumda gerceklestirip, daha sonra maddi giderlerini teminat acisindan bloke hesap veya garantör gibi islemlerini hallettikten sonra vize basvurusu yapiyor.

Vize basvurusu ile ilgili ayrintili bilgiler asagidaki linkte yer almaktadir:

https://www.deutschstudent.com/portfolio-items/ogrenci-vizesi/

Diger ögrencilerden farkli olarak lisans tamamlama yapmak isteyen ögrencilerin asil islemleri ise almanca hazirlik egitimini bitirdikten sonra(DSH veya TestDAF gibi sinavlardan birini gectikten sonra) basliyor. Yine yukarda örnek olarak verdigimiz Uludag üniversitesi ögrencisi hazirlik egitimini tamamladiktan sonra Almanya da bir üniversiteye basvuru yapar direk lisans bölümü ögrencisi olarak. Basvuru asamasinda bazi üniversiteler ilk asamada direk olarak 1. Semester a direk olarak basvuru alir, bazilari ise direk olarak örnegin 3. veya 4.semestera direk basvuru alir. Bu durum üniversiteden üniversiteye göre degismektedir. Ögrenci bir üniversiteden kabul aldiktan sonra ya direk olarak bölümdeki hocalarla kontaga gecip Türkiye de almis oldugu dersleri saydirtma islemlerini gerceklestirir ya da yine kabul aldigi üniversitenin sinav merkezine(Prüfungsamt) basvuru yapar. Bu basvuruda üniversitenin verdigi basvuru formu doldurulur, Türkiye de almis oldugu derslerin isimleri ve kredi sayilari tek tek forma islenir ve daha sonra fakülteye veya Prüfungsamt a Türkiye deki üniversiteden alinan transkript ile basvuru yapilir. Örnek olarak ögrenci Nürnberg-Erlangen Üniversitesine basvuru yapmis olsun. Nürnberg-Erlangen üniversitesi elektrik-elektronik bölümündeki ders icerikleri, kredi puanlarina bakilarak, Uludag üniversitesinde verilen 50 kredinin tanitim islemleri yapilir. Tahmini olarak ögrencinin yaklasik 20-40 kredi arasi dersleri sayilir ve 2. döneme kaydi alinir. Almanya da lisans egitiminin üniversitelerde 6, Fachhochschule lerde 7 veya 9 dönem sürdügünü tekrardan hatirlatalim.

Buraya kadar anlatilan normal yasal prosedürlerdi. Sayet asagidaki tavsiyeleri uygularsaniz Türkiye de almis oldugunuz kredi sayisina göre belkide Almanya da lisans egitiminizi bir yil bile erken bitirebilirsiniz.

Bu konudaki ilk tavsiyem Türkiye deki okulunuzdan mutlaka ingilizce bir transkript alin. Türkce transkript aldiginizda herhangi bir yeminli tercümana ceviri yaptirdiginizda bazen ders isimlerine farkli bir kalip yüklenebiliyor. Ayrica yine mutlaka Türkiye deki üniversitenizden bölüme ait ders iceriklerini aciklayan bir belge daha alin ve bu belge yine ingilizce olursa cok iyi olur. Sayet türkce olarak alirsaniz cok iyi bir tercümana tercüme ettirmeye calisin.

Ayrica hazirlik egitimini tamamladiktan sonra, sadece tek bir üniversiteye basvuru yapmayin. Mümkün oldugu kadar fazla üniversiteye basvuru yapin. Ayni bölüm dahi olsa Almanya da ders kredi sistemlerinde ve ders iceriklerinde önemli farkliliklar olabiliyor. Yukardaki Uludag üniversitesinden ögrenciyle verdigimiz örnege göre ders tanitma islemlerinde hatta üniversiteden üniversiteye 20 kredi bile farkedebilir. Tabiki eger Türkiye de daha cok kredi verdiyseniz bu tanitim islemlerindeki farklilik daha da fazla olacaktir. Belki de örnegin Nürnberg-Erlangen üniversitesinde 70-80 kredi tanittirabilirken, Hannover üniversitesinde 100 veya daha fazla kredi tanittirabilirsiniz. Hangi üniversitede ne kadar ders tanittirabilirsiniz tabiki bu konuda net birsey söyleyemeyiz, fakat Almanya da üniversite tercih ederken, örnegin Stuttgart üniversitesi, TU Dortmund a göre daha iyi bir üniversite o yüzden TU Dortmund daha cok ders tanir diye yanilgi icine girmeyin. Daha iyi bir üniversite belki ders icerikleri ve kredi sayilari göz önüne alindiginda Türkiye de almis oldugunuz egitime daha cok uygunluk gösterip daha fazla ders taniyabilir.

Bu yüzden ilk asamada ne kadar cok üniversiteye basvuru yaparsaniz o kadar iyi olur. Kabul alip ders tanitim islemlerini gerceklestirdikten sonra size en uygun ve en cok ders tanittirdiginiz üniversiteye kaydinizi yaparak egitime baslarsiniz.

Ayrica ders tanitim islemlerinde sadece kredi sayisi belirtilir ve ögrenci yasal olarak belirli bir üst döneme kayit olur. Bu kayit islemlerinde yine üniversite kayit belgesine semester kaydiniz ne kadar düsük yazilirsa aslinda ilerisi icin daha iyi olur. Örnegin 110 kredi saydirtip kaydinizi 5.döneme degil de 3. döneme yaptirdiginizda üzülmeyin, hatta tam tersine sevinin. Almanya daki sistemde semester sayisinin üniversiteye göre hic bir önemi yoktur, önemli olan kredi sayinizdir. Üniversitelerde 180, Fachhochschulelerde 210 kredi sayisini tamamladiktan sonra mezun olursunuz. Fakat diger önemli nokta ise yabancilar dairesindeki oturum islemleridir. Almanya da yasal olarak bir ögrenci egitimini normal egitim süresinden 3 dönem fazla uzatabilir. Örnegin lisans egitimi 6 dönem sürüyorsa normal sartlarda ögrencinin 9.dönemin sonuna kadar mezun olmasi gerekiyor. Sayet siz 110 kredi ile 5.semestere kayit olursaniz normal sartlarda 4 dönem icinde mezun olmaniz gerekir. 3. semestere kayit olursaniz ama 6 dönemlik süreniz olur ve riski azaltirsiniz.

Bu tanitim islemlerini sadece lisans ögrencileri degil yine ayni sekilde yüksek lisans ögrencileri de yapabilir. Fakat tezli yapilan yüksek lisans egitiminde daha cok ders taninir.

Türkiye de acik ögretim fakültesinde okuyan ögrenciler de yine yukarda anlatildigi üzere lisans tamamlama yapabilir.

MYO mezunlari ise yukarda belirttigimiz sekilde normalde lisans egitimine sifirdan baslar. Fakat bazen özellikle Fachhochschule ler istisna yapip belki bir kac dersi MYO dan saydirabilirler. MYO mezunlari lisans egitimine basladigi üniversitelerde yine direk olarak ders tanitim icin basvuru yapabilirler, her ne kadar sanslari düsük olsa da. Fakat bu basvuruyu önce Prüfungsamt a daha sonra da International Office üzerinden yapmalari önemle tavsiye olunur. Direk olarak bölüm hocalarina gidip yaptiracaginiz ders tanitimlari üniversite tarafindan daha sonradan red edilebilir.

Bunun disinda yine Türkiye de okudugunuzdan farki bir bölüme gectiginizde de ders tanittirma islemleri yapabilirsiniz. Yukardaki örnege göre Uludag Üniversitesinde elektrik-elektronik bölümü okuyan ve 50 kredi vermis bir ögrenci isterse Almanya da bilgisayar mühendisligi veya diger mühendislik bölümlerine gectiginde Türkiye de aldigi dersleri tanittirabilir. Elbette bu tanitma neticesinde elektrik-elektronik bölümde tanittirabilecegi kadar ders tanittiramaz. Elektrik-Elektronik mühendisliginde belki 40 kredi tanittirabilirken makina mühendisliginde 20 kredi kadar tanittirabilir. Bölümün benzerligi yine cok önemlidir.

Konuyla ilgili sorularinizi yine forum sitemizde de yöneltebilirsiniz:

https://community.deutschstudent.com/

@Deutschstudent – Almanya da Egitim