Phillips-Marburg Universität(Marburg Üniversitesi) 2016-11-28T11:39:51+00:00

Project Description

1527 yilinda kurulan ve dünyanin su anda en eski proteston üniversitesi olarak kabul edilen Phillips – Marburg Üniversitesi, ismini kurucusu Landgraph Phillip den almistir.

Üniversitede yaklasik 27 bin civari ögrenci egitim görmektedir ve bu sayinin yaklasik 3200 yabanci ögrencilerden(240 civari Türkiye den) olusuyor.

Üniversitede egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://www.uni-marburg.de/studium/studienangebot

Genel olarak Marburg Üniversitesi Almanya genelinde ortalamanin biraz üzerinde bir üniversitedir. Bilhassa Kimya ve Biyoloji bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversiteleri arasindadir, hatta bir cok kaynaga göre kimya bölümünde Almanya nin en iyi üniversitesidir.

Sehir olarak Marburg, Hessen eyaletinde yer alir ve Almanya nin ögrenci sehirleriden birisi olarak kabul edilir. Toplam nüfusu 72 000 civari olan Marburg sehrinin nüfusunun yaklasik 1/3 ü ögrenci den olusur. Ayrica sehride yaklasik 8000 civari yabanci da yasamaktadir.

Marburg Üniversitesinden ön kabul alabilmeniz icin sadece A1 almanca sertifikanizin olmasi gerekiyor. A1 sertifikasi ile basvuru yapip ön kabul aldiktan sonra dilerseniz yine Marburg Üniversitesinin kendi almanca hazirlik kursunda da egitim alabilirsiniz.

Marburg Üniversitesine basvuru süreleri diger üniversitelerin coguyla ayni:

15 Temmuz Kis Dönemi icin son gün

15 Ocak yaz dönemi icin son gün

Basvuruyu Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz.

Almanca kurslari toplam 2 dönem sürüyor. Ilk dönemde 4 asamali temel seviyedeki almanca kurslarini görüyorsunuz. Bu temel seviyedeki her asamanin fiyati 430 Euro. 2. Dönemde ise DSH hazirlik kursuna basliyorsunuz ve DSH hazirlik kursunun fiyati 680 Euro. Yani A1 ile kabul aldiktan sonra Marburg Üniversitenin kendi bünyesindeki almanca hazirlik programinin toplam fiyati 2400 Euro.

Ayrica Marburg Üniversitesinde yine Studienkolleg egitimi de alabilirsiniz. Basvuruyu yine Uni Assist e yapiyorsunuz.

Studienkolleg icin basvuru süreleri:

 

15 Ekim Yaz Dönemi icin

15 Nisan Kis Dönemi icin son gün.

Yüksek lisans bölümlerine basvuru süresi bölümden bölüme göre degisiyor. Asagidaki listede hangi bölümün basvuru süresi ne zaman bitiyor ögrenebilirsiniz:

http://www.uni-marburg.de/studium/bewerber/bewerbungmaster

 

Marburg Üniversitesi ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/