Humboldt-Universität Berlin 2016-11-27T22:27:45+00:00

Project Description

Baskent Berlin in en eski üniversitesi olan Humboldt Üniversitesi 1809 yilinda kurulmustur.. Tarihi özellikleri acisindan gayet ilginc bir hikayeye sahip olan üniversite özellikle Hitler döneminde Nazi görüsünün etkisi altinda kalmis ve bir dönem belki de bu görüsün teknoloji üssü olmustur.. Ikinci Dünya savasindan sonra ise eski dogu Almanya blogunda kalan üniversite bi süre isim degistirdikten sonra 1949 yilindan beri Humboldt ismini alir.. Üniversite tarihi acidan önemli kilan diger özellikleri de bünyesinde yetistirmis oldugu bilim adamlari veya filozoflardir.. Simdiye kadar Nobel Ödülü kazanan 30 kisi bu üniversiteden yetismistir.. Özellikle belki de tüm zamanlarin en büyük bilim adami olarak kabul edilen Albert Einstein , yine modern fizigin kurucularindan kabul edilen Max Planck ayrica bugün ismi Düsseldorf Üniversitesine verilmis olan ünlü edebiyatci Heinrich Heine ve Alman Milli Birliginin kurucularindan Otto von Bismark yine bu üniversitede yetismis ve dünya tarihine yön vermis olan efsanelerden birileridir.

Üniversitede toplam 33 bine yakin ögrenci egitim görmektedir. Bunlardan yaklasik 5300 civari yabanci ögrencilerden olusmaktadir. HU Berlin de toplam da 9 farkli fakültede 185 bölümde egitim verilmektedir. Bölümlerin genel listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

https://www.hu-berlin.de/studium/beratung/angebot

HU Berlin 2009 yilina kadar bilhassa psikoloji ve biyoloji bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversitesi olarak gösterilirken, 2009 yilindan bu yana egitim kalitesi diger üniversiteler yaninda fazla gelismemistir. Baskent Berlin in 3 büyük üniversitesinden birisi olmasina ragmen Almanya genelinde de hemen hemen hic bir bölümde Almanya nin en iyilerinden birisidir diyebilecegimiz bir bölümü yok.

Üniversite ön kabul vermiyor. Sadece C1 sertifikasi ile basvuru yapip, bir sonraki DSH sinavina kayit olabiliyorsunuz. Basvuruyu direk üniversiteye degil, Uni –Assist üzerinden yapmaniz gerekiyor.

Lisans bölümlerine basvuru süreleri diger bir cok üniversite ile ayni:

15 Temmuz Kis dönemi icin son basvuru tarihi

15 Ocak Yaz dönemi icin

Yüksek lisans icinse basvuru süreleri ikiye ayriliyor:

Kis dönemi icin 15 Mayis NC olan bölümler icin son basvuru tarihi ve 15 Temmuz NC olmayan bölümler icin son basvuru tarihi. Yaz dönemi icinse her iki gruba da 15 ocak tarihine kadar basvuru yapabiliyorsunuz.

Ayrica Studienkolleg basvurusunu da direk HU Berlin üzerinden yine Uni Assist e yapabilirsiniz. Studienkolleg basvurulari ile ilgili ayrintili bilgileri daha önceden siteye ekledigimiz Berlin Teknik Üniversitesinin tanitimindan edinebilirsiniz.

Yurt basvurusu da yine yukarda TU Berlin ile ayni.

HU Berlin ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/