Proje Açıklaması

1780 yilinda kurulan ve adini Kral II. Wilhelm den alan Münster üniversitesi, bünyesinde sundugu yaklasik 275 farkli bölüm ve 42 500 ögrenci sayisi ile Almanya nin en büyük 10 üniversitesi arasinda yer alir. Münster üniversitesinde yaklasik 3500 yabanci ögrenci egitim almaktadir.

Bilhassa isletme ve diger ekonomi bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversitelerinden biri olarak görülür.

Üniversitede egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://zsb.uni-muenster.de/studium/studiengaenge

Münster sehri, NRW eyaletinin 300 bin nüfusu ile en büyük sehirlerinden birisidir. Sehirde yaklasik 20 bin yabanci yasiyor.

Üniversiteden B1 sertifikasi ile ön kabul alip, yine üniversitenin kendi bünyesinde B2 ve C1 seviyelerinde almanca hazirlik görüp, daha sonrasinda üniversitenin kendi DSH sinavina girebilirsiniz. Bir dönem süren hazirlik programinin fiyati 500 Euro. Ayrica hazirlik ögrencisi olarak NRW-Ticket den de faydalanabiliyorsunuz. Dönem basi yaklasik 260 euro ödeyerek alacaginiz NRW-Ticket ile üniversitedeki bütün imkanlardan(kütüphane, yemekhane vs.) faydalanabiliyorsunuz. Ayrica NRW-Ticket ile bütün eyalet icerisinde kullanilan toplu tasima araclarindan da faydalanabiliyorsunuz.

Lisans ve master bölümleri icin basvuru süreleri oldukca degisken. Asagidaki linkten basvuru yapacaginiz bölüme göre basvuru sürelerini ögrenebilirsiniz:

http://www.uni-muenster.de/international/incoming/fristen/index.shtml

Basvuruyu direk olarak asagidaki linkten üniversiteye yapiyorsunuz:

https://studienbewerbung.uni-muenster.de/TLD.Zulix.Portal.Web/

Üniversitenin kendi bünyesinde sundugu kursta cok az sayida ögrenci aldiklari icin, ne kadar erken basvuru yaparsaniz dil kursunda yer bulabilme sansiniz da o kadar yüksek olur.

Konaklama acisindan Münster üniversitesi ögrenci sayisi olarak büyük bir üniversite oldugu icin kabul alir almaz bir an önce yurt basvurusu yapmanizi tavsiye ederim. Bekleme süresi en az 6 ay. Yurt basvurusunu online yapiyorsunuz asagidaki linkten:

http://www.studentenwerk-muenster.de/de/wohnen/bewerbungsverfahren/online-bewerbung

Alternatif olarak asagidaki linkten aktuel ev veya WG ilanlarini takip edebilirsiniz:

http://www.studentenwerk-muenster.de/de/wohnen/aktuelle-angebote

Münster Üniversitesi ile ilgili sorularinizi forum sitemizde yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/