Proje Açıklaması

1. Üniversite Hakkinda:

1995 yilinda Osnabrück den ayrilarak kendi adi altinda ilk olarak Hochschule olarak kurulan Vechta, 2010 yilindan itibaren de klasik Üniversite sistemine gecmistir ve Vechta Üniversitesi olarak isim degistirmistir.

Vechta sehrindeki üniversite kücük ve oldukca modern bir kampüse sahiptir. Almanya nin en kücük üniversitelerinden birisidir. Sadece 12 bölümde egitim verilir ve toplam 4900 civari ögrenci kayitlidir, bunlardan da 190 civari yurtdisindan gelmektedir.

Egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://www.uni-vechta.de/studium/studienangebot/

Niedersachsen eyaletinde bulunan Vechta sehrinin nüfusu yaklasik 30 000 civarinda ve sehirde yaklasik 2500 civarinda yabanci yasiyor.

2. Üniversite Basvuru:

Vechta Üniversitesi ön kabul vermiyor. Kendi bünyesinde DSH veya TestDaF hazirlik icin herhangi bir kurs yok. DSH-2 veya TestDaF 4 aldiktan sonra direk olarak üniversiteye basvuru yapiyorsunuz.

Basvuruyu direk olarak asagidaki linkten yapiyorsunuz:

http://www.uni-vechta.de/internationales/studieren/incoming-students/bewerben/

Kis Dönemi icin son basvuru tarihi 15 temmuz, yaz dönemi icin 15 Aralik.

3. Konaklama:

Vechta da yurtlar bulunmasina ragmen, üniversitenin direk kendine ait yurdu yok. Fakat bu üniversiteden kabul alirsaniz, Osnabrück Üniversitesine bagli, Vechta sehrinde bulunan yurtlara basvuru yapabilirsiniz. Sitemizde bulunan Osnabrück üniversitesinin tanitim makalesinde yurt basvurusu ile ilgili ayrintili bilgiler yer almaktadir.

Yurt basvurusu icin 10 Euro ücret ödeniyor. Basvuruyu asagidaki link üzerinden yapiyorsunuz:

https://www.studentenwerk-osnabrueck.de/de/studentisches-wohnen/bewerbung.html

Vechta Üniversitesi ile ilgili sorularinizi tartisma forumlarinda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/