Ulm Üniversitesi

1. Üniversite Hakkinda: 

Baden Württemberg eyaletinin en yeni üniversitelerinden biri  olan Ulm Üniversitesi, 1967 yilinda kurulmus olup, toplam 4 farkli fakültede yaklasik 10 000 ögrenciye egitim vermektedir.

Üniversitede egitim verilen bölümlerin listesini asagidaki sayfada bulabilirsiniz:

https://www.uni-ulm.de/studium/bewerbung-und-immatrikulation/

Ulm üniversitesinde, diger Baden-Württemberg eyaletinde yer alan üniversitelerde oldugu gibi AB disindan gelen ögrenciler semester basi 1500 Euro harc ücreti ödemektedir.

Bilhassa Almanya da en kolay erasmus ögrencisi kabul eden üniversitesi olarak bilinir. Üniversite her yil yaklasik 1000 e yakin erasmus ögrencisi kabul eder.

2. Üniversite Basvuru:

Ulm üniversitesi bünyesinde cok sayida ingilizce yüksek lisans bölümü mevcuttur. Ingilizce yüksek lisans bölümlerinde her bölümün basvuru süresi farkli, direkt olarak basvuru yapmak istediginiz bölümün sayfasindan basvuru sürelerini kontrol etmeniz gerekiyor.

Almanca lisans ve yüksek lisans bölümlerinde kis semesteri icin son basvuru tarihi 15 Temmuz ve yaz semesteri icin 15 Ocak.

NC frei yani kontenjani acik olan bölümlere ilk asamada basvuru süreleri bitene kadar güncel B2 sertifikanizla basvuru yapip, semester baslayana kadar sonradan gecerli bir C1 sertifikasini (DSH, TestDaF vs gibi) sonradan iletebiliyorsunuz. Yüksek lisans veya NC olan lisans bölümlerinde yukardaki tarihlere kadar gerekli C1 sertifikasiyla basvuru yapmaniz gerekiyor.

Ulm üniversitesi en az A2 seviyesinde almanca sertifikasi olan ögrencilere ön kabul veriyor ve bir semester süren hazirlik egitimi ücretsiz.

3. Konaklama: 

Üniversiteye cok sayida Erasmus ögrencisi geldigi icin, kalacak yer bulmak biraz sorunlu. Yurt basvurusunu asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz:

https://tl1host.eu/SWUL/#admission

Eger yurt cikmazsa alternatif olarak asagidaki linkte ögrenciler icin özel verilen ev veya WG ilanlarina da bakabilirsiniz:

https://studierendenwerk-ulm.de/wohnen/private-zimmer-finden/

@Deutschstudent – Almanya da Üniversite Egitimi

Güncelleme Tarihi: 12.10.2022