1. Üniversite Hakkinda:

Baden Württemberg eyaletinin en yeni üniversitelerinden biri  olan Ulm Üniversitesi, 1967 yilinda kurulmus olup, toplam 4 farkli fakültede yaklasik 11 000 ögrenciye egitim vermektedir.

Ulm üniversitesinde, diger Baden-Württemberg eyaletinde yer alan üniversitelerde oldugu gibi AB disindan gelen ögrenciler 1500 Euro dönemlik harc ücreti ödemektedir.

Bilhassa Almanya da en kolay erasmus ögrencisi kabul eden üniversitesi olarak bilinir. Üniversite her yil yaklasik 1000 e yakin erasmus ögrencisi kabul eder. Ayrica aktuel olarak da su anda toplam 1000 civarinda yabanci ögrenci de egitim almaktadir.

Ulm sehri, üniversite sehri olarak bilinir. Nüfusu 123 bin civari olan Ulm de yaklasik 20 000 civari yabanci yasar.

2. Üniversite Basvuru:

Üniversitenin en büyük özelligi ise nerdeyse yüksek lisans bölümlerinin yarisinin ingilizce egitim vermesidir. Üniversitede egitim verilen bütün bölümlerin listesine asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

https://www.uni-ulm.de/studium/studiengaenge.html

Sadece ingilizce egitim verilen bölümlerin listesi:

–          Advanced Materials

–           Biology

–          Biophysics

–           Communications Technology

–          Cognitive Systems

–          Energy Science and Technology

–          Finance

–          Molecular Medicine

–          Molecular Medicine

–          Molecular and Translational Neuroscience

–           Physics

Yalniz dikkat etmeniz gereken husus, bu bölümlerin bir cogunda basvuru süreleri 5-6 ay önceden bitiyor. Her bölümün kendine ait basvuru süreci var(asagidaki listeden kontrol edebilirsiniz).

Üniversite lisans bölümleri icin B1 seviyesinde sart kosuyor. B1 almanca sertifikasiyla üniversiteye basvuru yapip ön kabul alabiliyorsunuz. Ayrica üniversite bünyesinde bir dönem ücretsiz hazirlik egitimi de aliyorsunuz. Hazirlik ögrencisiyken de harc ücreti ödenmiyor. Sadece dönemlik ögrenci karti icin (ulasim karti) 170 Euro civari bir ücret ödeniyor. Basvuruyu Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz.

Kis dönemi icin son basvuru 15 temmuz tarihine kadar ve yaz dönemi icin 15 ocak tarihine kadar.

3. Konaklama: 

Üniversiteye cok sayida Erasmus ögrencisi geldigi icin, kalacak yer bulmak biraz sorunlu. Yurt basvurusunu asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz:

http://www.studentenwerk-ulm.de/wohnen/online-antrag.html

Ulm Üniversitesi ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/