1. Üniversite Hakkinda:

Özellikle teknik bölümlerde Almanya nin en iyi üniversitelerinden biri olarak sayilan ve TU9 üyesi olan Stuttgart üniversitesi 24 bin civari ögrenciye 10 farkli fakültede yaklasik 150 bölümde egitim veriyor.

Egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

https://www.uni-stuttgart.de/studieren/angebot/studiengebiet.html

Stuttgart üniversitesinde diger Baden-Württemberg eyaletinde olan üniversiteler gibi 2017 yaz döneminden itibaren AB disindan gelen yabanci ögrencilerden semester basi 1500 Euro harc ücreti aliniyor.

Stuttgart Üniversitesinin en önemli özelliklerinden biri ise Daimler veya Bosch gibi firmalara en cok mühendis yetistiren üniversiteler arasindadir. Stuttgart üniversitesinde teknik bir bölüm okurken bu gibi dünya markasi firmalarda cok rahat staj yeri bulabilirsiniz.

Baden Württemberg eyaletinin baskenti ve en büyük sehri olan Stuttgart in nüfusu yaklasik 600 000 ve bunun yaklasik 150 000 kisilik kismi yabancidir. Nüfusa göre yabanci nüfus oraninda Almanya nin en yüksek ortalamalarina sahip sehirlerinden birisidir Stuttgart.

2. Üniversite Basvuru: 

Stuttgart Üniversitesinden A2 almanca sertifikasi ile ön kabul almaniz mümkün. Basvuruyu direk olarak üniversiteye yapiyorsunuz.

Basvuru tarihleri diger bir cok üniversite ile ayni:

15 Temmuz kis dönemi icin son gün

15 Ocak yaz dönemi icin son gün

Ayrica Stuttgart Üniversitesi kendi bünyesinde de almanca kurslari veriyor. A2 seviyesinden itibaren TestDaF sinavina kadar Stuttgart üniversitesi bünyesinde almanca ögrenebilirsiniz.

Eger A2 seviyesi ile basvuru yapip, üniversiteden ön kabul alirsaniz, ekim veya nisan ayi baslarinda üniversitenin kendi kursunda bir seviye tespit sinavina girmeniz gerekiyor. Tekrardan A2 ile egitime baslarsaniz, bir dönem boyunca hazirlik egitimi görüp, B2 seviyesini bitiriyorsunuz. Bu durumda bir semester hazirlik egitimi icin üniversiteye 1463 Euro ücret ödüyorsunuz.

Sayet deneme sinavinda seviyeniz B1 cikarsa o zaman yine bir dönem hazirlik görüp, dönem sonunda direk üniversitede TestDaF sinavina giriyorsunuz. Bu durumda hazirlik egitimi icin 1649 Euro hazirlik egitimi icin ve 195 Euro TestDaF sinavi icin ödüyorsunuz.

Seviyenizin B2 cikmasi halinde ise sadece 2 ay hazirlik egitimi alip, daha sonrasinda direk yine üniversitede TestDaF sinavina giriyorsunuz. Bu durumda hazirlik egitimi icin 944 Euro ve TestDaF icinse yine 195 Euro ücret ödüyorsunuz.

Hazirlik egitimi görürken ek olarak birde üniversiteye harc ücreti ödemiyorsunuz. 

Üniversitenin kendi bünyesindeki hazirlik egitiminde yer kalmamis olmasi veya seviye tespit sinavini kacirmaniz durumunda Stuttgart daki diger özel kurslara da kayit yaptirabilirsiniz. Fakat bu özel kurslara kayit yaptirdiginizda ögrenci haklarindan faydalanamiyorsunuz.

Stuttgart daki özel kurslarin listesi:

Üniversiteye direk egitim icin yapilan basvuru tarihleri de yine ön kabul basvuru tarihleri ile ayni. Fakat üniversiteye örnegin B2 sertifikasi ile 15 temmuza kadar kis dönemi icin basvuru yapabilirsiniz ve üniversite size TestDaF belgesini getirmeniz icin bu durumda ekim ayi ortalarina kadar süre veriyor.

Bu arada Stuttgart Üniversitesi, DSH sinavini Almanya da kabul etmeyen tek üniversite. 

Yine Stuttgart üniversitesinde cok sayida yüksek lisans bölümünde ingilizce dilinde de egitim veriliyor.  Ingilizce egitim verilen bölümlerin listesi:

–          Air Quality Control, Solid Waste and Waste Water Process Engineering 

–          Computational Mechanics of Materials and Structures (COMMAS)

–          Geomatics Engineering (GEOENGINE) 

–          Information Technology (INFOTECH)

–          Integrated Urbanism and Sustainable Design (IUSD)

–          Integrative Technologies and Architectural Design Research (ITECH)

–          Master’s Program Infrastructure Planning (MIP)

–          PHYSICS

–          Water Resources Engineering and Management (WAREM)

3. Konaklama: 

Yurt veya kalacak yer bulma konusunda Stuttgart Almanya nin en problemli bölgelerinden biridir . Ögrenci nüfusuna göre yurt orani cok fazla ve ilk asamada Stuttgart da kalacak yer konusunda cok sorun yasayabilirsiniz.

Yurt basvurusunu direk olarak üniversitenin yurt kurumunda asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz. Basvuru icin ilk asamada kabul belgeniz gerekiyor. Fakat vize cikmadan basvuru yaparsaniz yurt sansiniz cok düsük. Vizesi cikmayan ögrenciye yurt teklif etmiyorlar. Vizenizi aldiktan sonra tekrar yeni bir basvuru yapmanizi tavsiye ederim:

https://www.studierendenwerk-stuttgart.de/onlinebewerbung-wohnen

Yurt bulamadiginiz takdirde asagidaki linkten aktuel ev ilanlarini takip edebilirsiniz:

https://www.studierendenwerk-stuttgart.de/privatzimmer-suchen

Bunun disinda asagidaki facebook sayfasindan da aktuel WG ilanlarini takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/WG.Zimmer.frei.in.Stuttgart?fref=ts

Stuttgart Üniversitesi ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/