Proje Açıklaması

1. Üniversite Hakkinda:

1972 yilinda kurulan Siegen Üniversitesi, NRW nin en kücük üniversitelerinden birisidir. Yaklasik 19 000 ögrencinin kayitli oldugu Siegen Üniversitesinde 4500 civari yabanci ögrenci egitim görmektedir ve yabanci ögrenci orani olarak da Almanya nin önde gelen üniversitelerinden birisidir.

Üniversitede egitim verilen bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://www.uni-siegen.de/zsb/studienangebot/

Sehir her ne kadar NRW sinirlari icinde olsa da, genel olarak NRW eyaletinde nüfusun yogun oldugu Ruhr bölgesinden(Düsseldorf, Duisburg, Essen ve Dortmund civari) uzak bir mesafede yer almaktadir. 100 000 nüfuslu sehirde yaklasik 18 000 yabanci yasamaktadir.

2. Üniversite Basvuru: 

2019 yaz dönemine kadar hic almanca bilmeyen ögrenci adaylarina da ön kabul veren Siegen üniversitesi, 2019 kis döneminden itibaren artik A2 almanca sertifikasi istemektedir.

Üniversiteye ön kabul icin basvuru tarihleri diger üniversitelere göre biraz farkli:

15 Mayis Kis Dönemi icin

15 Kasim Yaz Dönemi icin

Ayrica üniversitenin B1 seviyesinden itibaren baslayan kendine ait almanca hazirlik kurslari da var. Bu kurslara kayit olabilmeniz icin ilk olarak üniversiteden ön kabul belgesi gerekmektedir. Yukarda da belirtildigi gibi artik ön kabul icin en az A2 seviyesinde almanca bildiginizi kanitlamaniz gerekiyor. B1 seviyesinden hazirlik egitimine baslayip, 1 semester sadece B1 egitimini aliyorsunuz. Bu kursun fiyati 300 Euro. Semester bitiminde sinavi gecip, B1 sertifikasi alirsaniz, bir sonraki semester B2 ve C1 hazirlik kurslarina gidiyorsunuz. Yine 2. hazirlik dönemi icin de 300 euro ödüyorsunuz. Bu dönem sonunda DSH sinavina giriyorsunuz. DSH sinavi icin de 200 euro ödüyorsunuz. Dönem sonunda DSH sinavini ilk giriste gecemezseniz, 3 aylik tekrar kursu yapabiliyorsunuz. Bu kurs icin de yine 300 euro ödüyorsunuz ve bu tekrar kursu sonunda yeniden DSH kaydi yaptiriyorsunuz. Yine gecemezseniz Siegen üniversitesinde hazirlik ögrencisi olarak artik kayit yaptiramiyorsunuz.

Üniversite hazirlik kurslarinda sinirli sayida kapasiteleri oldugu icin basvuru yapan herkesi almiyorlar. Basvuru yapan yabanci ögrencilere arasinda mümkün oldugu kadar farkli ülkeden ögrencileri almaya calisiyorlar.

Direk bölüme basvuru icinse basvuru süreleri farkli:

15 Ocak yaz dönemi icin

15 Temmuz kis dönemi icin.

Ayrica yine ingilizce yüksek lisans bölümlerinde her bölümün kendine ait bir basvuru süresi var. Ingilizce yüksek lisans bölümlerin listesini ve son basvuru tarihlerini asagidaki linkte bulabilirsiniz:

http://www.uni-siegen.de/starting/mafristen.html

Hem hazirlik egitimi icin hem de direk lisans veya yüksek lisans egitimi icin basvurular Uni Assist üzerinden degil, direk üniversiteye yapiliyor.

3.Konaklama: 

Üniversitenin kendine ait 10 adet yurdu var. Sayet Siegen de egitim görecekseniz, daha üniversite basvurusu yaparken beraberinde yurt basvurusu yapmanizi tavsiye ederim. Aksi takdirde kalacak yerle ilgili büyük problemler yasayabilirsiniz. Yurt basvurusunu diger üniversitelerin aksine halen eski metodlarla yapiyorsunuz. Asagidaki formu doldurup direk olarak üniversite yurt kurumuna(Studentenwerk) yolluyorsunuz:

https://www.studierendenwerk-siegen.de/fileadmin/pdf/Wohnen/bewerbung_de3_1.pdf

Ayrica basvuru icin de bir defaligina 10 Euro para aliyolar.

Yurt disinda da asagidaki linkten üniversite ögrencilerine ait WG veya ev ilanlarindan cok daha kolay bir sekilde kalabilecek yer bulabilirsiniz:

http://www.studentisches-wohnen-in-siegen.de/

Siegen Üniversitesi ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/