Proje Açıklaması

1.Üniversite Hakkinda:

Son yillarda Almanya nin en cok gelisen sehirlerinden birisi olan Kassel sehrinde bulunan üniversite, 1971 yilinda kurulmustur. Üniversitede kayitli 25 500 civari ögrenci bulunmaktadir ve bunun yaklasik 3200 i yabanci ögrencilerden olusmaktadir. Kassel üniversitesinin genel bir kampüsü yok, sehrin degisik bölgelerinde farkli fakülteler bulunmaktadir.

Hessen eyaletine bagli Kassel sehri, yaklasik 200 bin nüfusa sahiptir ve bu nüfusun yaklasik 24 bini yabanci nüfustan olusur. Sehir merkezi olarak fazla bir yüzölcümüne sahip degildir ve kücük bir sehir görüntüsü verir. Genel olarak sehir merkezine 10-20 km uzakliktaki yerlesim birimlerinde ikamet yogundur.

Kassel Üniversitesi, bilhassa endüstri mühendisligi ve yenilenebilir enerji bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversiteleri arasinda sayiliyor.

Kassel Üniversitesinde egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://www.uni-kassel.de/uni/studium/studienangebot/studiengaenge.html

2. Üniversite Basvuru: 

Üniversiteye basvuruyu Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz. Ön kabul icin bütün bölümlerde en azindan B2 almanca sertifikasina ihtiyaciniz var. Sayet B2 almanca sertifikasi ile basvuru yaparsaniz, üniversitenin C1 seviyesinde verdigi DSH hazirlik kursuna kabul alabilirsiniz. C1 ile basvuru yaparsaniz bir sonraki DSH sinavina kayit olabilirsiniz. Hazirlik kursunun fiyati 700 Euro.

Üniversiteye basvuru süreleri:

Sanat fakülteleri icin: Kis dönemi icin 30 Nisan sanat fakülteleri icin ve diger bütün bölümler icin 15 Temmuz. Yaz dönemi icinse son basvuru tarihi 15 Ocak. Yani bu tarihlere kadar basvurularinizin Uni-Asssit de olmasi gerekiyor.

Ayrica kapasiteye bagli olarak cogu zaman üniversite B1 almanca sertifikasi ile de ön kabul verebiliyor. Fakat genelde ön kabul icin B2 almanca sertifikasi isteniyor.

Üniversitenin kendi dil kursu disinda Kassel de cok sayida A1 den itibaren almanca hazirlik kursu veren kurum var. Bu okullarin listesi:

Institut für Sprachen

Nordhessische Volkshochschulen

Sprachen- und Übersetzungszentrum – SÜZ

IB (Internationaler Bund)

Dialog – Institut Dr. Kilian

Europa-Kolleg Kassel

Bildungsinstitut Conas

Kasseler Sprachschule

Das Spracheninstitut

Ayrica Kassel Üniversitesi Studienkolleg egitimi de veriyor. Yilda bir defa kis dönemi icin Studienkolleglere basvuru yapabiliyorsunuz. Basvuru icin son tarih 30 nisan. Basvuruyu yine uni-assist üzerinden yapiyorsunuz ve en az bir B1 almanca sertifikanizin olmasi gerekiyor.

3.Konaklama: 

Konaklama icin üniversiteden ön kabul aldiktan sonra asagidaki linkten online olarak yurt basvurusu yapabilirsiniz:

https://www.studentenwerk-kassel.de/index.php?id=591

Sayet yurt bulamadiysaniz asagidaki linkten özel ögrenciler icin verilmis olan ev ilanlarini takip edebilirsiniz:

https://www.studentenwerk-kassel.de/nc/content/wohnen/wohnungsboerse/wohnungssuche/ 

1 aya kadar kisa süreli bir konaklamaya ihtiyaciniz varsa uygun fiyata motel bakabilirsiniz:

https://www.studentenwerk-kassel.de/zwischenstopp/

Kassel Üniversitesi ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/