Proje Açıklaması

1.Üniversite Hakkinda:

Erfurt Üniversitesi, teknik bölümlerden ziyade daha cok sözel bölümlerde egitim vermektedir. Kökeni 1389 yilina kadar dayanan Erfurt Üniversitesi, resmi olarak 1994 yilinda kurulmustur.

Üniversite bünyesinde yaklasik 6 bin ögrenci egitim görmektedir. Yabanci ögrenci sayisi hakkinda üniversite sayfasinda herhangi bir veri bulunmuyor maalesef.

Üniversite bünyesinde egitim verilen bölümlerin listesini asagidaki linkte bulabilirsiniz:

https://www.uni-erfurt.de/studium/studienangebot/

Thüringen eyaletinin baskenti olan Erfurt sehrinin nüfusu yaklasik 205 bin civarindadir ve bunun yaklasik 9 bin civari yabanci nüfustan olusur ve yabanci nüfus yogunlugu acisindan Almanya nin en düsük sehirleri arasinda yer alir.

2. Üniversite Basvuru: 

Erfurt Üniversitesinden ön kabul alabilmek icin almanca seviyenizin en azindan B1 seviyesinde olmasi gerekiyor.

Lisans bölümleri sadece kis dönemi baslatiliyor ve son basvuru tarihi 15 Temmuz.

Basvuruyu direk üniversiteye yapiyorsunuz.

Yüksek lisans basvurulari da yine direk üniversite üzerinden yapiliyor. Bazi yüksek lisans bölümleri yaz döneminde de baslatiliyor. Kis dönemi icin son basvuru tarihi 15 temmuz ve yaz dönemi icin 15 ocak.

Üniversite bünyesinde hazirlik egitimi veriliyor. B2 seviyesinden itibaren her dönem 3 ay hazirlik egitimi veriliyor ve egitimin fiyati 940 Euro. Ön kabul icin B1 sertifikasi istenmesine ragmen, kursun hazirlik programina girebilmek icin ayrica B2 sertifikasi istiyorlar. Bunun disinda yine kursa kayit olabilmek icin semester baslamadan yaklasik 2-3 hafta önce bir almanca sinavini kazanmaniz gerekiyor.

Direk üniversiteye kayit olabilmek icin DSH-2, TestDaF TDN 4 veya Telc C1 für HS gibi sertifikalarla basvuru yapmaniz gerekiyor.

3. Konaklama: 

Üniversite yurtlarina basvuru icin asagidaki linki kullanabilirsiniz. Basvurular online olarak yapiliyor:

https://tl1host.eu/SWJ/#home

Ayrica asagidaki Facebook grubundan da aktuel ev ilanlarini takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/groups/557299577642455/

Bunun disinda yine üniversite sayfasinda özel yurt ve ögrenciler icin sunulan kiralik ev ilanlarini da inceleyebilirsiniz:

http://www.stw-thueringen.de/deutsch/wohnen/privatzimmervermittlung/index.html

Erfurt üniversitesi ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/