1. Üniversite Hakkinda:

1971 yilinda kurulan Bremen üniversitesinde 100 den fazla bölümde lisans ve yüksek lisans egitimi vermektedir. Egitim verilen bütün bölümlerin listesine asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

https://www.uni-bremen.de/studium/orientieren-bewerben/studienangebot

Bremen Üniversitesinde yaklasik 18500 ögrenci egitim aliyor ve bunun yaklasik 3500 civari yurtidisindan gelen ögrencilerden olusuyor.

Bremen sehrinin nüfusu 560 000 civari olup, bunun yaklasik %20 lik kismi yabanci nüfustan olusur ve Bremen sehri yabanci nüfus yogunlugu olarak Almanya genelinde en ön siralarda yer alir.

2- Üniversite Basvuru:

Bremen üniversitesi lisans ögrencilerine sifir almanca ile de ön kabul veriyor. Yüksek lisans icin ön kabul verilmiyor.

Üniversitenin kendi bünyesinde hazirlik kursu yok. Fakat Bremen üniversitesinden ön kabul alip, Bremen de haftalik en az 20 saat ders veren özel bir kursa kayit yaptirirsaniz hazirlik egitimi alirken de üniversiteye kayit olabiliyorsunuz ve normal bütün ögrenci haklarindan (semesterticket, yurt basvurusu vs. gibi faydalanabiliyorsunuz). Hazirlik egitimine basvuruyu yilin her dönemi yapabilirsiniz.

Lisans egitimine direkt basvurular ise kis semesteri icin 1 mayis – 15 temmuz ve yaz semesteri icin 1 kasim- 15 ocak arasinda yapiliyor.

Yüksek lisans bölümlerinde ise basvuru tarihleri bölümlere göre degisken. Basvuru yapmadan önce bölümün sayfasindan son basvuru tarihini kontrol etmeniz gerekiyor.

Üniversiteye almanca lisans veya yüksek lisans yapabilmek icin almanca bilginizi C1 seviyesinde gecerli bir sertifika ile (DSH, TestDaF, Goethe veya Telc gibi) kanitlamaniz gerekiyor. Burda Bremen Üniversitesi diger alman üniversitelerine göre TestDaF da farkli bir uygulama var. Normalde hemen hemen bütün üniversitelerde Testdaf dan bütün bölümlerden en az 4 almaniz gerekiyor. Bremen ise bir kisim 3 olsa bile eger toplam 4 parca sinav notunuz 16 yapiyorsa (örnegin Testdaf TDN 3X5X4x4) yine kabul ediyor.

3- Konaklama:

Üniversitenin Bremen sehrinde 12 tane yurdu var. Bu yurtlara asagidaki linkten online olarak basvuru yapabiliyorsunuz :

https://wohnraumvermittlung.stw-bremen.de/ipack3/index.html#home

Sayet yurt cikmazsa asagidaki özel yurtlara da basvuru yapabilirsiniz :

https://www.galileoresidenz.de/

https://www.campusviva.de/mieten/bremen/

https://www.the-fizz.com/studentenwohnheim/bremen

https://conways-home.de/en/

https://www.studentshouse.de/

Bremen Üniversitesi ile ilgili yine sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz :

https://community.deutschstudent.com/

Güncelleme Tarihi : 13.03.2023

@Deutschstudent – Almanya da Üniversite Egitimi