Universität Bielefeld 2016-11-27T16:47:29+00:00

Project Description

NRW eyaletinin üniversitesi olan Bielefeld Üniversitesi, 1969 yilinda kurulmus olup, bugün 108 farkli bölümde egitim vermektedir.

Yaklasik 22 bin ögrencinin egitim gördügü Bielefeld Üniversitesinde 1600 civari yabanci ögrenci de egitim görmektedir.

Üniversitede egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkte bulabilirsiniz:

https://ekvv.uni-bielefeld.de/sinfo/publ/Home.jsp

 

Biefeld Üniversitesi yine Almanya da son dönemde en cok gelisen üniversitelerin basinda gelir. Özellikle ekonomi bilimleri alaninda Almanya nin en iyi üniversiteleri arasinda gösterilir. Genel olarak da ortalamanin üzerinde bir üniversite profili sergiler.

NRW eyaletinin kuzey dogusunda yer alan ve NRW eyaletinin sehri olsa da eyaletin merkezi olan Ruhr bölgesinden 2-2.5 saatlik bir mesafede bulunur. Sehrin nüfusu yaklasik 340 bin civarindadir ve bu nüfusun yaklasik 40 bin kisilik bir kismi yabanci nüfustan olusur.

Bielefeld Üniversitesinden ön kabul alabilmeniz icin almanca seviyenizi aldiginiz sertifikaya göre B1 veya B2 seviyesinde kanitlamaniz gerekiyor.

Lisans bölümlerine basvuruyu Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz.

 

Basvuru süreleri diger bir cok üniversite ile ayni:

–          15 Temmuz kis dönemi icin son basvuru tarihi

–          15  Ocak yaz dönemi icin son basvuru tarihi

 

Yüksek lisans basvurularini direk üniversiteye yapiyorsunuz online olarak. Her bölümün kendine ait basvuru süresi var. Yukardaki bölümlerin linkinden basvuru yapmak istediginiz bölümün sayfasina giderek son basvuru tarihini ögrenebilirsiniz.

Üniversiteden ön kabul aldiktan sonra B2 ve C1 kurslari üniversitenin ortak calistigi Bibis dil kursuna kayit olup ayrica dil kursu süresinde de üniversiteye kayit yaptirarak ögrenci karti da alabilirsiniz. Dil kursunun aylik fiyati 395 Euro.

Bunun disinda Bielefeld Üniversitesinde cok sayida ingilizce yüksek lisans egitimi de verilmektedir. Asagidaki linkte yüksek lisans bölümlerinin listesini bulabilirsiniz:

http://www.uni-bielefeld.de/International/Students/master-programmes.html

 

Bielefeld Üniversitesine ait 17 adet yurt var ve yurtlarin toplam kapasitesi 2600. Yurt basvurusu online olarak degil, eski metodlarla yapiliyor. Asagidaki formu doldurup, daha sonra formun üzerindeki adrese gönderiyorsunuz:

http://www.studentenwerkbielefeld.de/fileadmin/inhalt/PDF/Formulare/WohnenBewerbungsbogen1130717.pdf

 

Yurt cikmamasi disinda da asagidaki linkten aktuel ögrenciler icin verilen ev veya WG ilanlarini takip edebilirsiniz:

http://www.studentenwerkbielefeld.de/index.php?id=78

 

Bielefeld Üniversitesi ile ilgili sorularinizi yine forum sitemizde yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/