Proje Açıklaması

1. Üniversite Hakkinda: 

1968 yilinda kurulan Dortmund üniversitesi, 2007 yilindan itibaren Teknik Üniversite olarak adini degistirmistir. 2014 yilina kadar düzenli olarak büyüyen TU Dortmund artik 2014 den sonra ulasmak istedigi ögrenci sayisina ulasmis ve son 4-5 yildir ögrenci sayisi sabit kalmistir. 2019/20 kis döneminde üniversitede yaklasik 35 bin ögrenci egitim almaktadir. Yaklasik 4 bin civari yabanci ögrenci TU Dortmund da egitim görmektedir ve yine cok sayida Türkiye den gelen ögrenci de burda egitim görüyor.

Üniversite 191 farkli bölümde egitim veriyor. Bütün bölümlerin listesini asagidaki linkte bulabilirsiniz:

https://www.tu-dortmund.de/studierende/studienangebot/

NRW eyaletinin en büyük sehirlerinden birisi olan Dortmund un nüfusu 590 000. Sehirde son yillarda arap nüfusu oldukca artmistir.

2. Üniversite Basvuru: 

TU Dortmund, gerek lisans gerekse de yüksek lisans icin hic almanca bilmeyen ögrencilere de ön kabul veriyor. Lisans bölümlerine ön kabul basvurusunu Uni Assist üzerinden yapiyorsunuz, yüksek lisans bölümlerine basvuruyu direkt olarak üniversiteye yapiyorsunuz.

Basvuru tarihleri diger bir cok üniversite ile ayni:

15 Temmuz Kis dönemi icin

15 Ocak Yaz dönemi icin.

Üniversitenin kendi bünyesinde bir hazirlik kursu yok. Fakat TU Dortmund dan ön kabul alip, Dortmund sehrindeki ögrencilere yönelik DSH veya TestDaF hazirlik kursu veren kurslardan birine kayit yaptirirsaniz yine hazirlik süresince ögrenci karti (NRW Ticket) alabiliyorsunuz ve bütün ögrenci haklarindan faydalanabiliyorsunuz. Dortmund daki özel kurslarin aylik fiyatlari 200-300 Euro arasi degisiyor.

3. Konaklama: 

Konaklama olarak Dortmund, yurt bulma acisindan Almanya nin en problemi sehirlerinden biri. TU Dortmund disinda sehirdeki diger bir yüksek okul olan Fachhochschule ile birlikte calisiyor yurt kurumu(Studentenwerk) ve yurt basvurusu yaptiginizda asagi yukari 1 yil beklemek zorundasiniz. Yurt basvurusunu asagidaki linkten yapiyorsunuz:

https://www.stwdo.de/wohnen/vor-dem-einzug/bewerbung/

Ilk asamada kolay kolay yurt cikmadigi icin asagidaki sayfada yer alan ögrencilere yönelik ev ve WG ilanlarini da inceleyebilirsiniz:

https://housinganywhere.com/s/Dortmund–Germany

TU Dortmund ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/

Güncelleme Tarihi: Aralik 2019