Proje Açıklaması

1. Üniversite Hakkinda:

1745 yilinda kurulan Braunschweig Teknik Üniversitesi, Almanya nin en eski üniversitelerinden biri olmakla birlikte su anda TU9 üyesi üniversitelerden birisidir.

Üniversitede yaklasik 100 farkli bölümde 20 bin civari ögrenci egitim almaktadir ve bunun yaklasik 3100 civari yabanci ögrenciden olusur.

Üniversitede egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

https://www.tu-braunschweig.de/studienangebot

Hannover den sonra, Niedersachsen eyaletinin en büyük ikinci sehri olan Braunschweig in nüfusu yaklasik 280 bin civarinda olup bunun yaklasik 25 bin kisilik kismi yabanci nüfustan olusur. Ayrica sehirde TU Braunschweig disinda, HS Ostfalia ve Hochschule für Bildende Künste(Sanat Akademisi) iki üniversite daha bulunmaktadir.

2. Üniversite Basvuru: 

Ilk belirtmemiz gereken husus üniversitenin yabanci ögrencilerle ilgilenen International Office nin tam olarak ne yaptigini bilmedigi. Üniversitenin kendi sayfasinda vize basvurusu icin ön kabul verdigini belirtmesine ragmen, kendi calisanlari üniversitenin ön kabul vermedigini belirtiyorlar. Veya tam olarak ön kabulün ne oldugunu bilmiyor olabilirler.

Kaynak: https://www.tu-braunschweig.de/learning-german/idaf/application

(3. Numarali madde)

Yukardaki linkte verilen ön kabul hakkindaki bilgi icin karsisiniza yine sadece International Office calisanlarinin bildigi sürpriz basvuru tarihleri cikabilir.

Normal bölüme basvuru icin son basvuru tarihleri:

Kis Dönemi NC olan bölümler icin 1 Haziran – 15 Temmuz arasi. NC olmayan bölümler icin 1 Haziran – 15 Ekim arasi.

Yaz dönemi NC olan bölümler icin 1 Aralik – 15 Ocak arasi. NC olmayan bölümler icin 1 Aralik – 1 Nisan arasi.

Yine yukardaki NC olmayan bölümlerdeki bölümlere basvuru sürelerinde sadece International Office calisanlarinin kendi belirledikleri sürprizler olabiliyor. Tavsiyem bu üniversiteye basvuru yapmadan önce basvuru tarihlerini, basvuru kosullarini maille calisanlara sorun ve basvuru evraklarini gönderirken de mail yazismalarini beraber gönderin. Sonradan kendi kendilerine sürpriz yapmaya calistiklarinda kanit sunmus olursunuz.

Üniversite bütün basvurular icin ayrica 70 Euro ücret aliyor. Basvuru yaparken yine dekontu da belgelerinizle beraber yollayin. Dekontu basvurudan ayri olarak yollamayin kesinlikle, yoksa yine International Office calisanlarindan hic beklemediginiz tepkiler alabilirsiniz.

TU Braunschweig in kendi bünyesinde olup olmadigi tam olarak belli olmayan bir almanca hazirlik kursu da var.  A1 seviyesinden itibaren hazirlik kursu veriyorlar. Farkli tarihlerde farkli kurslar basliyor. Normal üniversite kurslari gibi belirli bir tarihleri de yok. Ayrica Almanya nin en pahali hazirlik egitimini veren üniversitelerden birisi. Örnegin sadece 6 hafta süren B2.1 kursu icin toplamda 875 Euro ödüyorsunuz. Bir kursa kayit olup vize problemi sebebiyle kurs baslangicina yetisemezseniz en gec 21 gün öncesinden bildirmeniz gerekiyor üniversiteye. Yine 70 Euro ücret ödeyerek kursunuzu ertelettirebiliyorsunuz. Sayet 20 gün kala haber verirseniz yine hic sakalari olmuyor, ödediginiz kurs ücreti yaniyor ve kursa yetisemezseniz ödediginiz 875 Euro üzerine soguk su iciyorsunuz.

Genel olarak TU Braunschweig Almanya nin en iyi üniversiteleri arasindadir. Üniversitede özellikle mühendislik bölümlerine egitimi herkese tavsiye edebiliriz ama hazirlik kisminda kesinlikle uzak durulmasi gereken üniversitelerin basinda gelir Almanya da. Direkt olarak bölüme basvuru yaparken de süreci devamli takipte olmalisiniz. En ufak bir eksik belgede size su belgeniz eksik su tarihe kadar gönderin diye bildirim yapmazlar. Bir vesikalik fotograf eksik veya CV de hata var diye hic beklemediginiz bir anda direkt olarak red alabilirsiniz.

3. Konaklama: 

TU Braunschweig in yurtlarina kabul aldiktan sonra basvuru yapiyorsunuz. Basvuruyu direk olarak asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz:

https://tl1host.de/SWBS

TU Braunschweig ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/

Güncelleme Tarihi: Aralik 2019