Proje Açıklaması

1.Üniversite Hakkinda:

1994 yilinda kurulan Technische Hochschule Deggendorf, Bayern eyaletinin en iyi teknik Fachhochschule lerinden birisi olarak kabul edilir. Bilhassa Ekonomi ve makina mühendisligi alaninda Almanya nin en iyi Fachhochschule lerinden biri olarak kabul ediliyor.

Üniversitede bünyesinde 81 farkli lisans ve yüksek lisans bölümlerinde asagi yukari 7200 ögrenci egitim görüyor. Bütün bölümlerin listesini asagidaki linkte bulabilirsiniz:

https://www.th-deg.de/de/studieninteressierte/studienangebot#weitere-studienangebote

Deggendorf, bayern eyaletinin batisinda yer alan 33 000 nüfusu ile oldukca kücük bir sehirdir. Hem Avusturya, hem de Cek Cumhuriyetine oldukca yakin bir mesafade bulunmaktadir.

2. Üniversite Basvuru: 

Üniversite A2 sertifikasi olan ögrencilere ön kabul veriyor. Ayrica yine üniversite bünyesinde diger üniversitelere de örnek olacak sekilde bir hazirlik egitimi veriliyor. 1 semester süren hazirlik egitiminde sadece almanca degil, yine fizik, matematik ve informatik dersleri de veriliyor ve ögrencileri sadece DSH veya TestDAF  sinavina degil, üniversite egitimine de hazirliyorlar. A2 seviyesiyle basvuru yapip, B1 seviyesinden baslayip 1 semester de C1 i bitiriyorsunuz. Kursun toplam ücreti 1800 Euro. Fakat üniversite bu hazirlik sonrasinda kendi bünyesinde DSH sinavi yapmiyor. Ayri olarak TestDAF sinavina giriyorsunuz. Testdaf sinav ücreti (195 Euro) ayri olarak ödeniyor.

Yine diger üniversitelerden farkli olarak yüksek lisans veya lisans bölümlerine direk kabul alabilmek icin bir cok bölüme Telc veya Goethe B2 ve TestDaF TDN 3 sertifikasi ile de basvuru yapabiliyorsunuz. Bazi bölümlerde yine DSH 2 veya TestDaF TDN 4 isteniyor.

Lisans veya yüksek lisans bölümlerine göre hangi bölüm icin üniversitenin hangi sertifikalari kabul ettigini asagidaki linkte yer alan tabelada bulabilirsiniz:

https://www.th-deg.de/files/0/awp-sprachen/nachweisdeutschkenntnisse-thd.pdf

Ingilizce bölümler icin gerekli sertifikalarin listesini yine asagidaki linkte basvuru yapmak istediginiz bölüme göre bulabilirsiniz:

https://www.th-deg.de/files/0/awp-sprachen/nachweis_sprachkenntnisse_pan.pdf

Asagidaki 3 bölüm disindaki bütün bölümlere basvuru direk üniversiteye yapiliyor. Asagidaki 3 bölüm icin önce Uni Assist e basvuru yapmaniz gerekiyor:

  • M.Eng. Healthy and Sustainable Buildings
  • M.A. International Tourism Developement
  • M.Sc. Medical Informatics

Ingilizce yüksek lisans bölümü Engineering Science disindaki bütün bölümlerde kis dönemi icin son basvuru tarihi 15 Temmuz ve yaz dönemi icin 15 Ocak. Bu yüksek lisans bölümünde ise sadece kis dönemi alim yapiliyor ve son basvuru süresi 15 haziran.

3. Konaklama: 

Hochschule ye bagli sadece 3 tane yurt var. Bu yurtlara basvuruyu asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz:

https://stwno.de/de/wohnen/bewerbung

TH Deggendorf ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/

Güncelle Tarihi: Aralik 2019