Proje Açıklaması

1.Üniversite Hakkinda:

Aachen Teknik Üniversitesi, gerek geleneksel yapisiyla gerekse de bünyesinde bulundurdugu teknik fakültelerin kalitesi acisindan Almanya da egitim denildiginde akla ilk gelen üniversiteler arasindadir. TU9 üyesi olan üniversitenin bünyesinde 2014/15 kis dönemi itibariyle yaklasik 45 000 ögrenci kayitlidir.

1870 yilinda kurulan Aachen Teknik Üniversitesi, her yil yayinlanan Ranking listelerinde sürekli olarak ilk 100 arasina girmeyi basarmistir. Bilhassa Makina mühendisligi alaninda Almanya nin en iyisi, Avrupa da da yine en iyileri arasinda kabul edilir.

Yillik bütcesi 700 milyon euroyu asan üniversite, 183 farkli lisans ve yüksek lisans bölümde egitim veriyor. Genel olarak egitim verdikleri lisans ve yüksek lisans bölümlerine asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

https://www.rwth-aachen.de/cms/root/Studium/Vor-dem-Studium/Studiengaenge/~yev/Liste-Aktuelle-Studiengaenge/

Aachen, sehir olarak NRW eyaletinin en batisinda yer alir. Hem Hollanda ya hem de Belcika ya sinir komsusu olan sehirin nüfusu yaklasik olarak 250 000 civarindadir ve bunun yaklasik 40 000 civari yabancilardan olusur.

2. Üniversite Basvuru: 

Üniversitenin basvuru tarihleri diger üniversitelere göre biraz farkli. Basvuru yapmadan önce, basvuru yapacaginiz bölümde NC olup olmadigini kontrol etmeniz gerekiyor. Asagidaki linkte hangi bölümlerde NC var tespit edebilirsiniz:

https://www.rwth-aachen.de/go/id/dqnc

Lisans bölümleri icin basvuru tarihleri:

Kis Semesteri:

NC olan bölümler icin son basvuru tarihi: 15 Temmuz

NC olmayan bölümlerde son basvuru tarihi: 15 Ekim

Yaz Semesteri:

NC olan bölümlerde son basvuru tarihi: 15 Ocak

NC olmayan bölümlerde son basvuru tarihi: 15 Nisan

Yüksek lisans basvurulari icin:

Kis dönemi:

NC olan bölümlerde son basvuru tarihi 15 Temmuz

NC olmayan bölümlerde son basvuru tarihi 1 Eylül

Yaz dönemi:

NC olan bölümlerde 15 ocak

NC olmayan bölümlerde 1 Mart

Üniversite ön kabul vermiyor. Almanca veya ingilizce bölümler icin belirlenen dil sartlarini sagladiktan sonra basvuru yapacaginiz bölüme göre yukardaki tarihlere kadar direkt olarak üniversiteye basvuru yapiyorsunuz. Basvurular Uni Assist üzerinden yapilmiyor.

Ayrica NC olan veya olmayan bütün lisans bölümlerine basvuru yaparken yine Almanca DSH, TestDaF gibi sertifikalarin yaninda artik TestAS sertifikasi almaniz da mecburi.  TestAS sinavi hakkinda ayrintili bilgileri asagidaki linkte bulabilirsiniz:

Yine bir cok ingilizce yüksek lisans bölümünde ingilizce IELTS, Teofl gibi sinavlarin yani sira GMAT veya GRE sertifikalari da isteniyor. Ingilizce bölümlere basvuru yapacaklarin önceden mutlaka basvuru yapacaklari bölümün sayfasindan basvuru kosullarini dikkatlice incelemesi gerekiyor.

Üniversiteye direkt olarak bir bagli hazirlik kursu yok. RWTH Aachen bünyesinde sadece “özerk” bir kurs var. Özerk diye belirtmemizin sebebi, üniversite bünyesindeki hazirlik kursuna kayit olunca üniversiteye hazirlik ögrencisi olarak kayit yaptiramiyorsunuz veya yine üniversitelerin yurtlarina da basvuru kabul edilmiyor. Özel kurs fonksiyonu görüyor, tek avantaji direk kendi yaptiklari DSH sinavina hazirliyorlar.

Üniversitenin bu hazirlik kursuna basvuru icin almanca seviyenizi en az B1 seviyesinde kanitlamaniz gerekiyor ve eger bu kurslara cok fazla basvuru varsa sertifika üzerindeki notlara göre kabul veriyorlar. O yüzden her B1 sertifikasi olani kesin olarak aliyorlar diye kaide yok.

Üniversite bünyesindeki hazirlik egitiminde 2 farkli program var.

I. program sadece kis dönemi veriliyor. Bu programa basvuru icin en az B1 seviyesinde almanca sertifikasi gerekiyor. Kis dönemi boyunca B1 seviyesinin tekrari ve B2 seviyesinde egitim aliyorsunuz. Kurs toplamda 3,5 ay sürüyor ve fiyati 1250 Euro. Bu seviyesi bitirdikten sonra otomatik olarak yaz döneminde baslayan ve asagida bilgilerini aciklayacagimiz II. programa otomatik kayit yaptiriyorsunuz.

II. program sadece yaz dönemi veriliyor. Bu programa basvuru icin en az B2 sertifikasi sart. Yine I.program da oldugu gibi fazla basvuru oldugunda B2 sertifikasinda notlariniz kabul konusunda en önemli kriter oluyor. Bu programdaki egitimde direk olarak DSH hazirligi, yani C1 seviyesinde egitim veriliyor. Program yaklasik 3 ay sürüyor ve fiyati 1050 Euro. Eger kis dönemi I.programdan geliyorsaniz 1000 Euro ödüyorsunuz. Kurs bitiminde eger yine RWTH Aachen da DSH sinavi yazmak istiyorsaniz, sinava ayri olarak kayit olmaniz gerekiyor ve sinavin ücreti 150 Euro ve bu miktari ayri olarak yatiriyorsunuz.

Tekrar özet gecmek gerekirse bu hazirlik kurslarina kayit olunca üniversiteden ön kabul almiyorsunuz ve yine bu hazirlik kurslarini bitirip, DSH sinavini RWTH Aachen da gectikten sonra basvuru yapmak istediginiz lisans veya yüksek lisans bölümüne kesin olarak kabul almiyorsunuz. DSH sinavini gectikten sonra normal diger ögrenciler gibi tekrardan üniversiteye basvuru yapiyorsunuz.

3.Konaklama: 

Üniversiteye ait toplam 23 adet yurt yeralmakta. Bunlardan 3 adeti Jülich sehrinde, digerleri Aachen da.

Yurt basvurularini asagidaki linkten yapiyorsunuz:

https://bewerberportal.stw.rwth-aachen.de/app.php/de/apply/accept

RWTH Aachen ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/

Güncelleme Tarihi: Aralik 2019