Proje Açıklaması

 

Üniversite Hakkinda:

Baskent Berlin in en eski üniversitesi olan Humboldt Üniversitesi 1809 yilinda kurulmustur. Üniversite tarihi acidan önemli kilan diger özellikleri de bünyesinde yetistirmis oldugu bilim adamlari veya filozoflardir. Simdiye kadar Nobel Ödülü kazanan 30 kisi bu üniversiteden yetismistir.. Özellikle belki de tüm zamanlarin en büyük bilim adami olarak kabul edilen Albert Einstein , yine modern fizigin kurucularindan kabul edilen Max Planck ayrica bugün ismi Düsseldorf Üniversitesine verilmis olan ünlü edebiyatci Heinrich Heine ve Alman Milli Birliginin kurucularindan Otto von Bismark yine bu üniversitede yetismis ve dünya tarihine yön vermis olan efsanelerden birileridir.

Üniversitede toplam 33 bine yakin ögrenci egitim görmektedir. Bunlardan yaklasik 5300 civari yabanci ögrencilerden olusmaktadir. HU Berlin de toplam da 9 farkli fakültede 189 bölümde egitim verilmektedir. Bölümlerin genel listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

https://www.hu-berlin.de/studium/beratung/angebot

HU Berlin özellikle son 2-3 yilda Almanya nin en cok gelisen üniversitelerinden birisi ve bir cok uluslararasi ranking sitelerinde Almanya nin en iyi 5 veya 10 üniversitesi arasinda gösteriliyor.

 

 

Basvuru:

Üniversite ön kabul vermiyor. Sadece C1 sertifikasi ile basvuru yapip, bir sonraki DSH sinavina kayit olabiliyorsunuz. Basvuruyu direk üniversiteye degil, Uni –Assist üzerinden yapmaniz gerekiyor.

Lisans bölümlerine basvuru süreleri diger bir cok üniversite ile ayni:

15 Temmuz Kis dönemi icin son basvuru tarihi

15 Ocak Yaz dönemi icin

Lisans bölümlerinin hepsi almanca dilinde egitim veriyor.

Yüksek lisans icinse basvuru süreleri ikiye ayriliyor:

Kis dönemi icin 15 Mayis NC olan bölümler icin son basvuru tarihi ve 15 Temmuz NC olmayan bölümler icin son basvuru tarihi. Yaz dönemi icinse her iki gruba da 15 ocak tarihine kadar basvuru yapabiliyorsunuz.

Ayrica Studienkolleg basvurusunu da direk HU Berlin üzerinden yine Uni Assist e yapabilirsiniz. Studienkolleg basvurulari ile ilgili ayrintili bilgileri daha önceden siteye ekledigimiz Berlin Teknik Üniversitesinin tanitimindan edinebilirsiniz.

 

 

Konaklama:

Yurt basvurularini kabul gelmeden yapmaniz gerekiyor. Kis dönemi icin yurt basvurusunu en son 30 Mayis ve yaz dönemi icin 30 kasima kadar yapmaniz gerekiyor.

Basvuruyu asagidaki linkten yapiyorsunuz:

https://www.stw.berlin/wohnen.html

Berlin e ilk gittiginizde asagidaki linkte bulunan özel ögrenci yurtlarinda kalacak yer bulana kadar uygun fiyatlara kalabilirsiniz:

https://www.hostelbookers.com/hostels/germany/berlin/

Asagidaki linkten özel ev veya WG ilanlarini inceleyebilirsiniz:

https://www.stw.berlin/wohnraumb%C3%B6rse/inserate.html

HU Berlin ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/