Nürnberg Erlangen Üniversitesi

  1. Üniversite Hakkinda:

1743 yilinda kurulan Friedrich-Alexander Nürnberg – Erlangen Üniversitesi (FAU), Almanya nin en eski üniversitelerinden birisidir. Yaklasik 40 bin ögrenci sayisi ile Bayern eyaletinin LMU dan sonraki en büyük ikinci üniversitesidir. Üniversite de toplam 265 bölümde egitim veriliyor. Yabanci ögrenci sayisi yaklasik 4800 civarinda.

Üniversitenin her iki sehirde (Erlangen ve Nürnberg) kampüsü bulunuyor. Genel bir kampüs üniversitesi oldugu söylenemez. Fakültelerin cogu Erlangen sehrinde bulunuyor. FAU Erlangen-Nürnberg 270 den fazla bölümde egitim veriyor. Bütün bölümlerin listesi:

https://www.fau.de/education/studienangebot/alle-studiengaenge/

Bayern eyaletinde yer alan FAU da lisans ve yüksek lisans egitimi ücretsiz.

Erlangen sehrinin nüfusu 113 bin civarinda. München den sonra Bayern eyaletinin en büyük ikinci sehri olan Nürnberg in nüfusu ise 510 bin civarinda. Yine bir cok uluslararasi firma bu bölgede yer alir ve egitim alirken önemli staj imkanlarina sahip olabilirsiniz.

2. Üniversite Basvuru:

FAU da herhangi bir almanca lisans veya yüksek lisans bölümüne direkt egitim icin basvuruda DSH 2 veya TestDAF TDN 4 gibi C1 seviyesinde resmi bir almanca sertifikasi gerekiyor. Ayrica bu sinava hazirlik icin üniversite bünyesinde hazirlik egitimi almak mümkün.

Hazirlik egitimine yani sartli kabul basvurusu icin istenen almanca seviyesi ise A2. Hazirlik egitimine basvurular kis semesteri icin Haziran-15 temmuz ve kis semesteri icin Aralik – 15 Ocak arasi yapiliyor. Yaklasik 3 ay süren hazirlik egitiminin toplam ücreti 785 Euro. Ayrica burda hazirlik egitimi alirken maalesef üniversite ögrencisi olarak kayit yaptiramiyorsunuz ve ögrenci haklarindan faydalanamiyorsunuz.

Ayrica üniversite bünyesindeki kursa kayit yaptiramazsaniz Nürnberg ve Erlangen deki özel kurslari da alternatif olarak degerlendirebilirsiniz. Asagidaki linkte bu iki sehirde ögrenciler icin almanca hazirlik egitimi veren kurslarin listesini bulabilirsiniz:

https://www.fau.de/files/2014/09/FAU-Deutschkurse-an-privaten-Sprachinstituten.pdf

FAU da bir cok ingilizce bölümde yüksek lisans egitimi veriliyor ve basvuru tarihleri bölüme göre degisiyor. Direkt olarak asagidaki listeden üniversitenin sayfasina bakarak ordan basvuru tarihlerini kontrol edebilirsiniz:

  1. Konaklama:

4 farkli sehirde (Nürnberg, Erlangen, Ingolstadt ve Ansbach) toplam 3700 ögrenciye kendi yurtlarinda konaklama sunuyor. Üniversiteden kabul aldiktan sonra asagidaki linkten online olarak basvuru yapabilirsiniz:

https://www.studentenwerke.de/de/content/bewerbung-um-einen-wohnheimplatz-0

Üniversite yurtlarinda yer bulmak biraz zor oldugu icin kabul alir almaz basvuru yapmanizi tavsiye ederiz.

Fau Erlangen Nürnberg üniversitesi ile ilgili sorularinizi yine forum sayfamizda da yöneltebilirsiniz:

https://community.deutschstudent.com/

@Deutschstudent – Almanya´da Üniversite Egitimi

Güncelleme Tarihi: 24.01.2023