Proje Açıklaması

1.Üniversite Hakkinda:

1971 yilinda kurulan Hochschule Düsseldorf (HSD), 2010 yilindan itibaren sehrin diger bölgelerine(Golzheim ve Bilk) tasinmistir.

Düsseldorf da yaklasik 11 000 ögrenci kayitlidir. Bunun yaklasik 1200 kisilik kontenjanini yabanci ögrenciler olusturmaktadir.

HSD tanitimini daha detayli okumadan önce Hochschule (Fachhochschule) nedir, üniversite ile farklari nelerdir o konuyu detayli olarak anlattigimiz makalemizi incelemenizi tavsiye ederim:

Toplam 7 fakültede egitim veren HS Düsseldorf da genel olarak egitim verilen bütün bölümlerin listesine asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

https://hs-duesseldorf.de/studium/angebot/

2. Üniversite Basvuru:

HSD, hic almanca bilmeyen ögrencilere ön kabul veriyor. Basvuru süreleri diger bir cok üniversitelerle ayni:

15 Temmuz Kis dönemi icin

15 Ocak Yaz dönemi icin

Basvurular Uni Assist üzerinden yapiliyor. Ilk asamada herhangi bir sertifika olmadan yukardaki tarihlere kadar basvuru yapip, kis dönemine kayit icin 30 Eylül, yaz dönemine kayit icin 30 Mart a kadar DSH2, TestDaF TDN 4, Telc C1 HS gibi sertifikalardan birini alip kayit yaptirabilirsiniz.

Ayrica lisans bölümlerine basvuru yapanlar daha önceden Bezirksregierung Düsseldorf da karne denkligi icin basvuru yapip, ordan denklik belgesi aldiysa Uni Assist üzerinden basvuru yapmalarina gerek kalmiyor. Direkt olarak üniversiteye Bezirksregierung Düsseldorf dan gelen belgeyle basvuru yapabiliyorsunuz. Fakat burda dikkat etmeniz gereken husus, Bezirksregierung Düsseldorf da karne denklik islemleri 3-6 ay arasi sürüyor. O yüzden özellikle hazirlik egitimi sonrasinda HSD de egitim almak isteyenler basvuru süreleri bitmesine en gec 7 ay kala Bezirksregierung Düsseldorf da karne denkligi icin basvuru yapabilirler, bu sayede Uni Assist e basvuru ücreti ödemekten kurtulursunuz.

DSD Düsseldorf da hazirlik egitimi verilmiyor.

Yine mimarlik veya dizayn bölümü icin basvuru yapacaklarin, basvuru süresi bitmeden bir yetenek sinavi gecmesi gerekiyor. Bu sinavlara kayitlar subat – mayis aylari arasi oluyor. Özellikle bu iki bölüme basvuru yapacaklarin bu randevulari kacirmamasi gerekiyor.

3.Konaklama: 

HSD Düsseldorf ile Heinrich-Heine Düsseldorf Üniversitesi yurt icin beraber calisiyorlar. Yurt basvurularini aynen Düsseldorf Üniversitesi tanimimizda anlatildigi gibi yapabilirsiniz:

Eger üniversite yurtlarinda yer bulamazsaniz yine asagidaki listede yer alan özel yurtlarla kontaga gecebilirsiniz:

http://www.cvjm-duesseldorf.de/english/

https://esg-duesseldorf.de/

https://www.kath-gesellenhaus.de/de

http://www.gutbrueckerbach.de/

Hochschule Düsseldorf ile ilgili sorularinizi tartisma forumlarimizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/

Güncelleme: Ocak 2020