Universität Leipzig 2016-11-29T09:59:59+00:00

Project Description

1409 yilinda kurulan ve Heidelberg Üniversitesinden sonra Almanya nin en köklü ikinci üniversitesi olan Leipzig Üniversitesi ayni zamanda Sachsen eyaletinin de ögrenci sayisi olarak en büyük üniversitesidir.

Yaklasik 28 bin ögrencinin(bunun yaklasik 3200 kisilik kismi yabanci ögrencilerden olusur) egitim gördügü Leipzig Üniversitesinde egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://www.zv.uni-leipzig.de/de/studium/angebot/studiengaenge.html

Leipzig Üniversitesi özellikle medya bilimleri ve filozofi bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversitelerinden biri olarak sayilir.

530 bin nüfuslu Leipzig sehri ayrica Sachsen eyaletinin de baskentidir. Sehirde yaklasik 32 bin civari yabanci yasar. Yasam sartlari olarak da Dresden sehri ile birlikte Almanya genelinde en ucuz sehirlerden biridir.

Leipzig Üniversitesinden ön kabul alabilmeniz icin almanca seviyesinizin en az B2 seviyesinde olmasi gerekiyor. B2 belgesi ile basvuru yapip DSH sinavi icin üniversiteden kayit yaptirabilirsiniz. Üniversiteye direk olarak basvuru yapamiyorsunuz, basvurulari Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz.

Ayrica üniversitenin kendi bünyesindeki Studienkolleg icin de basvuru yapabilirsiniz. Studienkolleg e basvuru icin B1 seviyesinde almanca bildiginizi kanitlamaniz gerekiyor ve basvurular yine Uni-Assist üzerinden yapiliyor.

Ayni sekilde yine yüksek lisans basvurularini da Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz.

Lisans basvurulari icin son basvuru tarihleri kis dönemi icin 15 temmuz ve yaz dönemi icinse 15 Ocak. Fakat kisitlama olmadan ögrenci alimi yapan bölümlerde(NC olmayan bölümlerde) basvuru süreleri 1 Eylül kis dönemi icin ve 1 mart yaz dönemi icin.

Studienkolleg icin 15 haziran kis dönemi icin ve 15 aralik yaz dönemi icin son gün.

Yüksek lisans basvurularini ise kis dönemi icin 31 mayis ve yaz dönemi icin 31 aralik a kadar yapmaniz gerekiyor.

Leipzig Üniversitesinde bir cok bölümde ingilizce de egitim veriliyor. Genel olarak hangi bölümün hangi dilde egitim verdigine dair listeyi asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://www.zv.uni-leipzig.de/universitaet/uni-international/internationale-studienprogramme.html

Ayrica lisans basvurularinda sayet ek olarak TestAS belgeniz varsa NC olan bölümlerde bir cok adayin önüne gecebilirsiniz.

Üniversitenin dil kursu olayi ise oldukca karmasik bir sistem. Normalde üniversitenin kendine ait bir dil kursu olmamasina ragmen, kanunlara uygun olmayan bir sekilde özel bir dil kursu Leipzig Üniversitesi adina dil kursu veriyor. InterDaF denilen bu kurs, A1 den itibaren dil kursu egitimi veriyor fakat bu kursa giderken Leipzig Üniversitenin hic bir olanagindan faydalanamiyorsunuz. Ayrica kursta iki ay süren bir kurun 1230 Euro gibi cok yüksek bir fiyat olmasi da yine ortadaki celiskiyi göz önüne seriyor. Toplamda 5 kur egitim aliyorsunuz sifirdan baslarsaniz ve DSH sinavina kadar 6150 euro gibi bir masraf cikiyor karsisiniza.

Leipzig Üniversitesine bagli toplamda 18 adet yurt var ve Almanya genelinde en ucuz yurtlar da Leipzig Üniversitesinin yurtlaridir. Aylik kiralar 150-200 euro arasinda degisiyor.

Yurt basvurusunu asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz:

http://www.studentenwerk-leipzig.de/wohnen/onlinebewerbung

Ayrica üniversitenin yurt kurumu ögrenciler icin is de ayarliyor ve Almanya da bu konuda tek üniversite yurt kurumu. Asagidaki linkten formlari doldurarak is basvurulari yapabilirsiniz:

https://www.studentenwerk-leipzig.de/service/studentenjobs

 

Leipzig Üniversitesi ile ilgili sorularinizi forum sayfamizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/