Johan-Wolfgang-Goethe- Universität Frankfurt(Frankfurt Üniversitesi) 2016-11-27T22:27:21+00:00

Project Description

Yaklasik 46 000 ögrencisi ile, ögrenci sayisi acisindan Almanya nin en büyük ilk 5 üniversitesinden biri olan Frankfurt Üniversitesi, kurucusu olan Johann Wolfgang Goethe nin ismini almistir.

Üniversitenin kurulus yili 1912.

Üniversitede kayitli yaklasik 7 000 yabanci ögrenci egitim görmektedir.

Genel bir kampüsü yoktur. Frankfurt un 5 farkli bölgesinde kampüsleri vardir:

–          Bockenheim

–          Westend

–          Riedberg

–          Niederrad (Uni-Klinikum)

–          Ginnheim

 

16 farkli fakültede egitim verilir.

 

Üniversite tarafindan verilen bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://www.uni-frankfurt.de/44229962/studang_neu

Frankfurt, Almanya nin en büyük sehirlerinden birisi olmasina ragmen, özellikle isletme bölümü disinda Almanya nin en iyilerinden birisidir diyebilecegimiz bir bölümü yoktur. Üniversitenin sayfasini incelediginiz zaman bilhassa ekonomi bölümlerinde Almanya nin en iyisi olduklarini iddia ederler, fakat sehrin diger bir üniversitesi olan „Frankfurt School of Finance“ üniversitesin gölgesinde kalmaya baslamislardir.

Sehir olarak Frankfurt(Frankfurt am Main olarak gecer), bilhassa Almanya nin en büyük ve Avrupa nin ikinci büyük havaalanina sahip sehridir.

Hessen eyaletine bagli Frankfurt sehrinin nüfusu 700 000 civaridir. Sehirde yaklasik 200 000 yabanci yasar ve nüfusa göre yabanci nüfus oraniyla da(yaklasik %30) bu konuda Almanya da en ön siradadir. Hatta bir gün Frankfurt havaalanindan sehir merkezine dogru giderseniz dikkat edin, merkeze varana kadar nerdeyse hic alman göremezsiniz. Ayrica pahali bir sehirdir. Kira ve yasam masraflari diger sehirlere göre biraz daha yüksektir. Kriminal acidan da Hamburg dan sonra ikinci siradadir. Frankfurt sehri ayrica gökdelenleriyle ünlü bir sehirdir. Sehirde farkli bir diyalekt kullanilir. Gerek yabanci yogunlugu gerekse de diyalek farkliligi sebebiyle dil kursu icin tercih etmemeniz gereken sehirlerin basinda gelir.

Frankfurt Üniversitesinden ön kabul alabilmeniz icin almanca seviyenizi en az B1 seviyesinde bir sertifika ile kanitlamaniz gerekiyor. Basvuruyu direk üniversiteye yapamiyorsunuz, Uni Assist üzerinden yapmaniz gerekiyor.

Sanat, Spor ve Anglistik bölümlerine son basvuru tarihi kis dönemi icin 15 Mayis ve yaz dönemi icin 15 Kasim(Bu bölümlerde ayrica ek olarak yetenek sinavina kayit olmaniz gerekiyor). Diger bütün bölümlere basvuru süreleri:

 

15 Temmuz Kis Dönemi

15 Ocak Yaz Dönemi icin

Master bölümlerinin bir coguna basvuruyu direk olarak fakülteye yapiyorsunuz.

Üniversiteden ön kabul aldiktan sonra B1, B2 ve C1 seviyelerinde almanca kursu yapabilirsiniz. Her kur 5 hafta sürüyor ve fiyati 350 Euro.

Ayrica üniversitenin kendine ait Studienkolleg i de var.

Studienkollege basvuruyu yine Uni-Assist üzerinden yapiyorsunuz. Son basvuru tarihleri:

Kis Dönemi icin 15 Nisan

Yaz Dönemi icin 15 Ekim

Kabul edildikten sonra Studienkolleg e giris sinavi icin davetiye aliyorsunuz ve sadece almanca test yapiyorsunuz. Giris sinavi(Aufnahmeprüfung) örnegini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://www.deutsch-als-fremdsprache.de/ctest/ctestallg.txt.php3

Üniversiteye ait 20 adet yurt var. Yurtlara basvuruyu online olarak asagidaki linkten yapiyorsunuz:

http://www.studentenwerkfrankfurt.de/wohnen/online-bewerbung.html

Sayet yurt bulamazsaniz asagidaki özel kurumlarda da yurt basvurusu yapabilirsiniz:

http://www.studentenwerkfrankfurt.de/wohnen/andere-anbieter.html

 

Frankfurt Üniversitesi ile ilgili sorularinizi sitemizin forum sayfasinda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/