Georg-August-Universität Göttingen(Göttingen Üniversitesi) 2016-11-27T22:30:37+00:00

Project Description

Niedersachsen eyaletinin en köklü üniversitesi olan Göttingen Üniversitesi, 1737 yilinda kurulmus olup, kuruldugu günden bu yana kadar gerek Almanya nin en gerekse de avrupanin en iyi üniversiteleri arasinda yer almistir.

Üniversitenin genel bir kampüsü yok ve sehrin degisik yerlerine dagilmistir.27 500 civari ögrenci Göttingen Üniversitesinde egitim görüyor ve bu sayinin 3500 kisilik kismi ise yabanci ögrencilerden olusuyor.

Göttingen Üniversitesinde egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

https://www.uni-goettingen.de/de/studienf%C3%A4cher-von-a-bis-z/3811.html

Bilhassa Matematik, Fizik ve Cografya bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversiteleri arasinda gösterilir. Bunun disinda Göttingen üniversitesi yine yayinlanan bir cok rankings listesinde Dünya nin en iyi 70 üniversitesi arasinda yer bulmaktadir.

Niedersachsen eyaletinin güneyinde yer alan Göttingen sehrinin nüfusu 115 bin civari ve bunun yaklasik 8000 kisilik civari yabanci nüfustan olusur ve yabanci yogunlugunun en düsük oldugu sehirlerden biridir.

Göttingen Üniversitesinden ön kabul alabilmek icin sadece almanca A1 sertifikanizin olmasi gerekiyor.

Üniversiteden A1 ile de kabul aldiktan sonra yine üniversitenin dil kursu egitimini veren özerk bir dil kursunda sifirdan baslayarak DSH sinavina kadar almanca hazirlik görebilirsiniz. Yaklasik 6-7 hafta süren her bir kurun fiyati 400 Euro. DSH sinavina kadar kendi durumunuza göre 5 veya 6 kur yapmaniz gerekiyor.

Üniversiteye basvuru süreleri oldukca farkli:

 

 

  •  Kisitli sayida ögrenci alan bölümlerde(NC) 30 nisan kis dönemi icin ve 30 ekim yaz dönemi icin son basvuru tarihi
  • Sayet Türkiye de veya Almanya da baska bir üniversitede okuyup, derslerinizi saydirtip yüksek bir dönemden baslayacaksaniz son basvuru tarihleri 15 temmuz kis dönemi icin ve 15 ocak yaz dönemi icin son basvuru tarihi. Studienkolleg icin de ayni tarihler gecerli yine.
  • TIP ve Dis hekimligi icin son basvuru tarihi 31 Mayis(Not: Üniversite bu bölümlere ön kabul vermiyor).
  • Yüksek Lisans bölümlerinin hepsinin kendine ait bir basvuru tarihi var, basvuru yapacaginiz bölümün sayfasindan son basvuru tarihlerini ögrenebilirsiniz.
  • Sinirlama olmadan basvuru yapan bütün ögrencilerin kabul edildigi bölümlere(NC olmayan bölümler) son basvuru tarihleri 30 eylül kis dönemi icin ve 31 mart yaz dönemi icin.

Basvurulari direk olarak international office nin sitesinde yer alan online portaldan yapiyorsunuz.

Ayrica Üniversitede yine cok sayida ingilizce yüksek lisans bölümleri de bulunmaktadir. Ingilizce yüksek lisans bölümlerinin listesini asagidaki linkten edinebilirsiniz:

http://www.uni-goettingen.de/de/46551.html

Yine Göttingen Üniversitesine basvuru yapip Studienkolleg Niedersachsen icin de kabul alabilirsiniz. Studienkolleg basvurusu icin almanca seviyenizin en az B1 seviyesinde olmasi gerekiyor.

Üniversitenin kendi yurtlarinda 4500 ögrenciye barinma olanagi saglaniyor. Kabul veya üniversiteye kaydiniz olmadan da cok önceden yurt basvurusu yapabilirsiniz. Yurt basvurusunu asagidaki linkten online olarak yapiyorsunuz:

http://www.studentenwerk-göttingen.de/onlinebewerbung.html

Yurt cikmamasi durumunda asagidaki linkten aktuel ögrenciler icin verilen ev ve WG ilanlarini takip edebilirsiniz:

http://www.studenten-wg.de/partner/studentenwerkgoettingen.php

Ayrica asagidaki Facebook sayfasindan da ögrenciler icin sunulan ev ilanlarini takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/wohnungsmarktgoettingen

 

Göttingen Üniversitesi ile ilgili sorularinizi yine tartisma forumlarinda yöneltebilirsiniz: