Friedrich-Schiller-Universität Jena(Jena Üniversitesi) 2016-11-27T22:30:59+00:00

Project Description

Thüringen eyaletinin tek üniversitesi olan Jena Üniversitesi, Almanya da mühendislik fakültesi bulunmayan nadir üniversitelerden birisidir. Daha cok edebiyat, tarih ve sanat üzerine egitim veriliyor. 1558 yilinda kurulan ve Almanya nin en köklü üniversitelerinden biri olan Jena Üniversitesinde 19 bin civarinda ögrenci egitim görüyor.

Üniversitede egitim verilen bütün bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

https://www.uni-jena.de/Universit%C3%A4t/Zahlen+und+Fakten/Zahlen+und+Fakten/Studieng%C3%A4nge+und+_abschl%C3%BCsse.html

Almanya genelinde sundugu bölümlerde genelde en iyi üniversiteler arasinda gösterilen Jena Üniversitesi bilhassa sosyoloji ve hukuk bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversiteleri arasinda gösterilir.

Sehir olarak Jena, Thüringen eyaletinin en büyük sehirlerinden birisidir. Yaklasik 100 bin nüfusa sahip Jena da 6000 civari yabanci yasar ve yabanci yogunlugu olarak da Almanya daki en düsük orana sahip sehirlerden biridir.

Jena Üniversitesinden ön kabul alabilmeniz icin en azindan B1 seviyesinde almanca sertifikanizin olmasi gerekiyor. Sayet B1 sertifikasi ile basvuru yaparsaniz iki dönem boyunca da Jena Üniversitesinin kendi sundugu almanca hazirliklik kurslarina gidip, kurs bitiminde üniversitenin kendi yaptigi dsh sinavina girebilirsiniz. B2 sertifikasi ile basvuru yaptiginizda ise sadece 1 dönem kursa gidip yine kurs sonunda Jena Üniversitesinin DSH sinavina girebilirsiniz. Fakat B1 seviyesini ögrendikten sonra 2 dönem kursa gidip, 4-6 ayda cok rahat DSH yazabilecek seviyeye gelinebilecegi icin, 2 dönemlik Jena Üniversitesine kayit olup bosuna bir dönem kaybetmemenizi tavsiye ederim. Kurslarin dönemlik fiyati 750 Euro.

Basvurulari direk üniversiteye yapiyorsunuz. Basvuru süreleri 15 Temmuz kis dönemi icin son ve 15 Ocak yaz dönemi icin son gün(Lisans bölümleri icin).

Yüksek Lisans bölümleri icinse son basvuru tarihleri 15 Haziran kis dönemi icin ve 15 Aralik yaz dönemi icin son gün.

TIP, dis hekimligi ve eczacilik bölümlerine ön kabul icin basvuru yapamiyorsunuz. DSH-2 veya TestDaF – 4 belgesi ile 15 Temmuz tarihine kadar Uni-Assist üzerinden basvuru yapiyorsunuz. Bu üc bölümde sadece kis dönemine basvuru aliyor.

Ayrica Jena Üniversitesinde Studienkolleg egitimi de alabilirsiniz. Studienkolleg den kabul alabilmeniz icin almanca en az B1 seviyesinde sertifikanizin olmasi gerekiyor. Basvuru süresi yine 15 Temmuz.

Jena Üniversitesinin yurtlarina basvuruyu asagidaki linkten yapiyorsunuz:

http://www.stw-thueringen.de/deutsch/wohnen/bewerbung-wohnplatz/bewerbung-online/index.html

Yurt basvurularini kabul geldikten sonra 1 Ekime kadar kis dönemi icin ve 1 Nisana kadar yaz dönemi icin yapmaniz gerekiyor.

Jena Üniversitesi hakkinda sorularinizi tartisma formlarinda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/