Freie Universität Berlin(Berlin Hür Üniversitesi) 2016-11-27T22:32:14+00:00

Project Description

I. Dünya savasindan sonra dogu-bati blogu arasindaki siyasi ayrismalarin ve Dogu-Bati Almanya bölünmesinin temellerinden birisi de FU Berlin de atilmistir. 1949 yilinda FU Berlin, Berlin duvarinin sinirlarinin cizildigi dönemde sehrin diger büyük bir üniversitesi olan Humboldt Berlin Üniversitesinin kati sagci görüsünden kurtulmak amaciyla bu üniversiteden ayrilip, tabiri caizse bagimsizligini ilan etmistir. FU(Freie Üniversität), yani Berlin Hür Üniversitesinin ismi de bu olaydan dolayi „Freie(hür)“ adini almistir. Bugün artik Almanya da her ne kadar kurumlarda sag-sol cekismesi görünmese dahi, bilhassa yabanci ögrenci olarak ayni anda hem FU hem de Humboldt Berlin üniversitelerine basvuru yaparsaniz ve üniversite calisanlari ile basvuru süreciniz amaciyla kontaga gectiginizde aslinda II. Dünya savasindan kalma anlayisin bugün de devam ettigini cok rahatca hissedebilirsiniz. FU Berlin, yani solcularin üniversitesi bilhassa yabanci ögrenciler konusunda Humboldt Berlin e nazaran cok daha töleranslidir.

Berlin in 4 büyük üniversitesinden biri olan FU Berlin de yaklasik 29 000 ögrenci egitim almaktadir ve bunlarin da yaklasik 4000 civari yabanci ögrencilerdir. Üniversitede 190 civarinda bölüm okutulmasina ragmen özellike teknik bölümlerden ziyade dil ve sosyoloji bölümlerinin yogun olmasindan dolayi, Türkiye den Berlin e gelen ögrencilerin Berlin de cok fazla tavsiye etmedigi bir üniversitedir. FU Berlin bilhassa tarih ve sosyoloji bölümlerinde Almanya nin en iyi üniversitelerinden birisidir.

Genel olarak üniversitede egitim verilen bölümlerin listesini asagidaki linkten bulabilirsiniz:

http://www.fu-berlin.de/studium/studienangebot/index.html

Üniversite ön kabul vermiyor. Sadece C1 veya TestDaF-3 veya DSH-1 ile basvuru yapip, bir sonraki dsh sinavina kayit olabiliyorsunuz.

Basvuruyu direk olarak üniversiteye degil, Uni Assist e yapiyorsunuz.

Üniversiteye basvuru süreleri:

15 Ocak Yaz dönemi icin son gün

15 Temmuz Kis dönemi icin

Ayrica FU Berlin üzerinden Studienkolleg Berlin´e de direk olarak basvuru yapabilirsiniz. Studienkolleg basvurulari, gerekli sartlar ve tarihler daha önce tanitimi ekledigimiz TU Berlin(Berlin Teknik Üniversitesi) tanitiminda mevcuttur.

Ayrica FU Berlin, yurt disindan en cok doktora basvurusu alan üniversiteler arasinda yer aliyor. Doktora basvurularini direk olarak asagidaki linkten yapiyorsunuz:

http://www.fu-berlin.de/sites/promovieren/index.html

Berlin de kalacak yer sorunu ile ilgili bilgileri yine daha önce ekledigimiz TU Berlin in tanitiminda bulabilirsiniz.

 

FU Berlin ile ilgili sorularinizi yine tartisma forumlarimizda yöneltebilirsiniz:

http://community.deutschstudent.com/